Kimdir

Ayla Gürses Kimdir?

Türk sanat müziği sanatçısı olarak bilinen Ayla Gürses’in tam adı Ulviye Ayla Gürses’dir. Ünlü bir besteci ve ses sanatçısı olan Yıldırım Gürses‘in eşi olarak bilinir. 1946 yılında İstanbul’da doğan Ayla Gürses, 17 yaşındayken ailesinden habersiz bir şekilde TRT’nin sınavlarına girdi. Bu sınavlardan birincilik kazandı. Aynı yıl içerisinde Yıldırım Gürses ile dünya evine girdi. Bu evlilikten Beyazıt isminde bir erkek çocuğunu dünyaya getirdi. Eşi ile büyük bir aşk ile evlenen Ayla Gürses eşi ile karşılaşmasını ve birlikte geçirdiği günleri şu şekilde anlatmaktadır;

“ O gün girdiğim TRT imtihanını birincilik alarak kazandım. Tam dışarı çıkarken karşımda birisini gördüm. Yakaları kalkık olan bir pardösüyü üzerine giymişti. Yanımda bulunan hanım arkadaşıma bu kişinin kim olduğunu sordum. ‘Yıldırım ya da Yıldıray isminde olan birisi cevabını verdi.’ Ben bu kişiyle kısa süre içerisinde evleneceğim dedim hanım arkadaşıma.

Çünkü ben bu kişiyi bir süre önce rüyamda görmüştüm ve o kişiyi rüyamda gördüğümde inşallah evleneceğim kişi bu olur demiştim. O kişi şu an karşımdaydı. Daha sonra Yıldırım gelip imtihanı geçmiş olan herkesin ellerini tek tek sıktı. Bana göz ucuyla şöyle bir baktı ve yanımdan geçti. Bu duruma çok bozuldum ve hemen dışarıya çıktım.

Tam gidiyordum ki Yıldırım arkamdan geldi ve “ Lütfen bir durur musunuz?” diye seslendi. “Neden duracak mışım?” cevabını verdim. O da bana “Ben sizi çok beğendim ve izniniz olursa sizinle evlenmek istiyorum” dedi. İşte o gün Yıldırım ile aşkımızın başladığı gündü. O günden sonra hiç ayrılmak istemedik.

Ayla Gürses’in de anlattığı gibi, Gürses çifti, 2000 yılında Yıldırım Gürses hayatını kaybedene kadar ayrılmadılar. Sevgi dolu bu çift o dönemde yaşayan birçok kişiye örnek teşkil edecek bir aşkı büyüttüler. Oğulları Beyazıt Gürses, ailesinin vefatından sonra çiftin isminin unutulmaması için elinden gelen her şeyi yapacağına söz verdi ve uzun bir süre buna hayatını adadı.

Ayla Gürses’in Kariyeri

Ayla Gürses kariyer hayatına 17 yaşında girdiği TRT imtihanında birincilik kazandığı zaman başladı. TRT’de ses sanatçısı olarak çalışmaya başlayan Ayla Gürses, Zeki Müren ve bunun gibi birçok kişinin bestelediği müzikleri seslendirdi. Söylediği şarkıları ile insanları ekran başına kilitleyen Ayla Gürses nostalji şarkıların baş tacı olarak bilinmektedir. Ömrüm senin olsun, garip kuş, çaresiz ve bunun gibi birçok besteye ses olan Ayla Gürses, 2000 yılında eşinin ölümünden sonra bu şarkıları bir daha seslendirmedi.

Seslendirdiği besteler sanat camiasını renklendiren Ayla Gürses‘in birçok plağı hazırlandı ve piyasaya sunuldu. O dönemlerde en çok satılan plaklarının arasında Garip Kuş isimli şarkısının bulunduğu plak vardı. Bu şarkısı ile piyasaya farklı bir anlam kazandırdı. Etkileyici sesi ve tatlı mimikleri ile sevenlerini kendine hayran bırakan Ayla Gürses unutulmayacak TRT sanatçılarından biri olarak ismini yazdırdı.

Ayla Gürses’in Ölümü

Ayla Gürses eşi Yıldırım Gürses‘in ölümünden 15 yıl sonra 7 Ocak 2015 tarihinde İstanbul ilinin Ulus semtindeki evinde vefat etti. Gürses’in cenazesi kalabalık bir hayran ve sanatçı kitlesi ile Zincirlikuyu mezarlığında defnedildi.

Zincirlikuyu mezarlığına defnedilmeden önce Zincirlikuyu camiinde kılınan cenaze namazında da yine hayranları ve sanatsever dostları Ayla Gürses‘i yalnız bırakmadı. Ayla Gürses 2000 yılında eşi Yıldırım Gürses öldükten sonra hiç şarkı söylemedi.

Gürses çiftinin tek çocuğu olarak dünyaya gelen Beyazıt Gürses ise “Anne ve babamın ismini yaşatmak için elimden gelen her şeyi yapacağım” dedi.

Bunlarda dikkatinizi çekebilir:

https://dershanem.net/mustafa-koc-kimdir/

https://dershanem.net/munir-ozkul-kimdir/

https://dershanem.net/ozdemir-asaf-kimdir/

https://dershanem.net/rauf-denktas-kimdir/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu