Atasözleri

Ayağını Yorganına Göre Uzat Atasözünün Anlamı Nedir?

Ayağını Yorganına Göre Uzat Atasözünün Anlamı Nedir?

Tutumluluğu anlatan atasözleri arasında işten artmaz dişten artar, ak akçe kara gün içindir gibi atasözleri yer alır. Benzer atasözlerinden biri de ayağını yorganına göre uzat sözüdür. Ayağını yorganına göre uzat atasözü sadece maddi anlamlar ve maddi tutumluluk için söylenmez. Manevi konular, davranışlar ve birçok konu karşısında ayağını yorganına göre uzat denir. Bu söz ile vurgulanan kişilerin gerçeklere göre hareket etmesidir. Kişinin gerçeklere göre hareket etmesi, var olan durumları göz ardı etmemesi öğüt verilir. Bu söze benzer olarak kullanılan ayı görmeden bayram etme gibi farklı atasözleri de bulunur. İnsanların çektiği sıkıntılara göre hareket etmeleri, harcama yapmaları ve kendilerini zorlamamaları salık verilir.

Ayağını Yorganına Göre Uzat Ne Demektir?

Ayağını yorganına göre uzat atasözünün açıklaması hem maddi hem de manevi anlamlara sahiptir. Maddi olarak var olan kazancı aşan harcamaların yapılmaması anlatılır. Kişilerin kendi durumlarına göre paralarını yönetmeleri önemlidir. Kişilerin harcamalarının, karlarının üstüne çıkması kişinin borçlanması anlamına gelir. Borçların giderilmesi için ise kişinin daha çok maddi sıkıntısı çekmesi gerekebilir. Bu sorunları yaşamamak için kişilerin gelirlerine göre harcama yapmaları önerilir. Borçlanmamak ve maddi sıkıntı çekmemek için eldeki gelire göre yaşamak anlatılmak istenir.

Ayağını yorganına göre uzatmak gerçek anlamlı gibi görünse de mecazi anlamları da üzerinde taşır. Ayağını yorganına göre uzatmak sözü ile kişilerin, gelirlerine göre yaşamaları önerilir. Giderlerin gelire uyması kişinin maddi olarak daha rahat yaşayabilmesini sağlar. Bunu anlatmak için ise ayağını yorganına göre uzat denir.

Ayağı Yorgana Göre Uzatmak Hangi Anlama Gelir?

Ayağın yorgana göre uzatılması bir atasözüdür. Geçmiş deneyimler ve bu deneyimlerden elde edilen sonuçlar atasözlerine dönüştürülmüştür. Birçok anlam için kullanılabilen atasözleri, yaşanmış olaylara göre oluşturulmuştur. Ayağını yorganına göre uzat diyen bir kişi, maddi sınırlardan çıkmadan yaşamayı salık verir. Standartlarının ve gelirlerinin dışına çıkarak yaşamaya ya da harcama yapmaya başlayan kişilerin sınırlarına göre hareket etmesi söylenir. Ayağını yorganına göre uzat gelirinin üstünde harcama yapanların maddi problemler ile uğraşılacağı anlatılmak istenir.

⇒ Daha Fazla Atasözleri ve Anlamları İçin Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu