AraştırmaA'dan Z'ye Tüm Ülkelerin Listesi

Avusturya’nın Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Avusturya’nın Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı; Avusturya, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından işgal edilmiş ve bugünkü bağımsızlığını 1955 yılında ilan etmiştir. 1995 yılında Avrupa Birliği katılım süreci tamamlanan devletin resmi dili Avusturya Almancasıdır. Resmi adı Avusturya Cumhuriyeti olan devlet, 9 eyaletten oluşur ve Almanya, Çek Cumhuriyeti, Lihtenştayn, İsviçre, İtalya, Slovenya, Macaristan, Slovakya ülkelere kara sınırı bulunmaktadır. Avusturya şehirleri arasında en ön plana çıkan Viyana, hem ülkenin nüfus bakımından en kalabalık şehridir hem de başkenti konumundadır.

Avusturya’nın Nüfusu

Avusturya’nın nüfusu, 2018 verilerine göre 8.838.171’dir. Ülkenin etnik köken bakımından pek çok farklı ırktan millete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Avusturya nüfusu içerisinde Türkler, Almanlar, Slavlar, Macarlar ve Hırvatlar yaklaşık olarak %7’lik bir demografiyi kaplamaktadır. Ülkenin Avusturya kökenli yurttaşlarının oranı ise %93 oranındadır. Ülke topraklarına göre nüfusun yoğunluğu ise kilometrekare başına 99 kişidir. 2016 verilerine göre ülkenin %7,9 oranında Müslümanlar ve %73,6’sını ise Katolik Hristiyanlar oluşturmaktadır.

Avusturya’nın Tarihi

Avusturya’nın tarihi hayli köklü geçmişe dayanmaktadır. M.Ö. 100’lü yıllarda Roma tarafından işgal edilen bu coğrafya, daha sonraları onlarca imparatorluk ve devletin hüküm sürdüğü kara parçası haline gelmiştir. İlk olarak Germen İmparatorluğunun bir üyesi olarak tanımlanan ülke, bugünkü konumuna getiren bağımsızlık ilanını ise 27 Temmuz 1955 tarihinde ilan etmiştir. Avusturya ekonomisi, tarımsal alanların ve tarıma elverişli toprakların sınırlı sayıda olması nedeniyle sanayi ve turizme dayalıdır. Bunula birlikte tarımsal üretim de ülke ekonomisine kısmi olarak katkılar sunar. Ülkenin tarıma elverişli topraklarının az miktarda olması, tarım teknolojileri konusunda yüksek düzeyde gelişmişlik seviyesine hızla erişmiş olmalarını sağlamıştır. Dolayısıyla günümüzde ülkenin tarımsal faaliyetlerinin azımsanamayacak ölçüde büyüdüğü bilinmektedir. Ülkenin başkenti olan Viyana’nın pek çok farklı özelliği aynı anda barındırıyor olması ülkeye turizm gelirleri bakımından da önemli bir katkı sağlar.

Avusturya’nın Bayrağının Anlamı

Avusturya bayrağının anlamı, tarihsel bakımdan çok eski zamanlara dayanmaktadır. Efsanelere göre bugünkü bayrak taraşımı 13.yüzyılda Avusturya arşidükü olan II.Frederick tarafından tasarlanmıştır. Paralel olarak kırmızı, beyaz ve kırmızı renkli üç şeritten oluşan Avusturya bayrağı, dünyanın en eski bayraklarından biri olarak kabul edilmektedir. Bayrağın anlamı belirtilmiş olduğu gibi tarihsel köklere dayanıyor olmakla birlikte V.Leopod’un savaş alanında giydiği beyaz savaş kıyafetlerinin tamamen kana bulanması sonucunda tasarlanmıştır. V. Leopod Avusturya arşidükleri arasında yer almaktadır ve II. Frederick tarafından efsane olarak ilan edilmiş ve bugün ülkenin bayrağının köklerini oluşturmuştur. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu