Milli Edebiyat Dönemi Roman Özetleri

Ateşten Gömlek – Halide Edip Adıvar

Konu

Kurtuluş Savaşı hakkında yazılan ilk roman olma özelliğini taşıyan Ateşten Gömlek, Türklerin işgale karşı nasıl karşı koyduklarını ve bu uğurda ödedikleri bedellerin neler olduğunu anlatmaktadır.

Özet

İzmir işgale uğradığında Yunanlılar tarafından Ayşe’nin kocası ve çocukları öldürülmüştür. Bu vahim olaydan yaralı bir şekilde kurtulan Ayşe, İstanbul’a ağabeyinin yanına döner. O zamanlarda İstanbul’da Milli Mücadele mitingleri düzenlenmektedir. Bu mitinglerde Ayşe, Cemal ve Peyami tanışırlar, ardından Anadolu’ya giderek Milli Mücadele hareketine katılırlar. Ayşe cephede gönüllü hemşirelik yapmaktadır, aynı zamanda hasta bakıcılığı da sürdürür. Bu sırada da Peyami Ayşe’ye karşı aşk duymaya başlar. Aynı zamanda İhsan da Ayşe’den hoşlanmaktadır.

Ancak Peyami ile Ayşe’nin aralarında başlarda pek tatlı olaylar geçmemiş ve bunun yüzünden Ayşe Peyami ile evlenmek istememektedir. İhsan ise ailesi tarafından başka bir kız ile evlendirilmeye çalışır. İhsan ise Ayşe’ye aşıktır ve başka birisi ile evlenmek istemez. Evlendirilmek istediği kıza durumu açıklar ve veda öpücüğü verirken bunu Ayşe görür ve Ayşe için artık İhsan da bitmiştir. Ayşe için geride kalan tek şey milli mücadelenin başarıya ulaşmasıdır. Bu esnada İhsan’a âşık olan Kezban isminde genç bir kız da mücadeleye katılır. İhsan ise ona karşılık vermemektedir. Mücadele sırasında İhsan vurulur ve Peyami’nin kollarında yaşamını kaybeder. Ayşe de cepheye giderken ölecektir. Ayrıca Cemal ve Peyami de yine savaş sırasında hayatlarını kaybedecektir.

Ana Fikir

Milli Mücadele’nin ne kadar güç ve zor koşullarda verilmiş olduğu kitabın ana fikridir.

Romandaki Karakterler

Ayşe: İzmir işgali esnasında ailesini kaybetmiş ve milli mücadeleye katılmıştır.

Cemal: Ayşe’nin ağabeyidir, milli mücadelede önemli bir subaydır.

Peyami: Cemal’in arkadaşıdır. Ayşe’ye karşı ilgisi vardır.

İhsan: Peyami’nin arkadaşıdır, Ayşe’yi sevmektedir.

Yazar Hakkında

Halide Edip Adıvar, Türk edebiyatı için önemli eserler kaleme almıştır. Ateşten Gömlek Kurtuluş Savaşı ile ilgili olarak yazılan ilk romandır. Adıvar, yaşamı boyunca çok sayıda roman, hikaye ve tiyatro metni kaleme almış, Türk edebiyatının gelişmesi ve Batı standartlarında kabul görmesi için çaba göstermiştir. Yazarın ayrıca çok sayıda eseri dünya dillerine de çevrilmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu