Önemli Günler ve Haftalarİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Atatürk İçin Söylenenler

Atatürk İçin Söylenenler

“ATA NIN ÖLÜMÜ BÜYÜK KAYIPTIR”
(Winston Churchill (İngiltere başbakanı)
Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk ulusunu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın onun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin atasına lâyık bir tezahürattan başka birşey değildir.
(Tan, 18 Aralık 1938)
“TÜRKİYE ÖĞÜNEBİLİR”
Eleutherios Venizelos (Yunanistan başbakanı)
Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir… Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye öğünebilir (31 Ekim 1933).
(Cumhuriyet, 29 Ekim 1969)

MODERN ÇAĞIN YAPICISI
Jawaharlal Nehru (Hindistan başbakanı)
Kemal Atatürk veya bizim O’nu o zamanlar tanıdığımız ismiyle Kemal Paşa, gençlik günlerimde benim kahramanımdı. Büyük devrimlerini okuduğum zaman çok duygulandım. Türkiye’yi modernleştirme yolunda Atatürk’ün giriştiği genel çabayı büyük bir takdirle karşıladım. O’nun dinamizmi, yılmaz ve yorulmak bilmezliği insanda büyük bir etki yaratıyordu. O, Doğuda modern çağın yapıcılarından biridir. O’nun en büyük hayranları arasında bulunmakta devam ediyorum.
(Gazeteler, 10 Kasım 1963)

 

BU GİBİ DEHALAR ÖLMEZLER

(Tahran gazetesi)
Bu gibi dehâlar ancak görünüşte ölürler. Çünkü, gerçekte ulusların anlayışlarında derin ve silinmez izler bırakan eserleriyle daima yaşarlar. Böyle insanlar, bir kuşak için doğmadıkları gibi belirli bir devre için de doğmazlar. Bu gibi insanlar, uluslarının bu nimetler kaynağından durmaksızın yararlanmalarına imkân vermek suretiyle yüzyıllarca ulusların tarihlerine egemen olacak insanlardır.
(Tahran, 21 Kasım 1938)

“O, YARINI GÖRÜRDÜ”
Lord Kinross (İngiliz devlet adamı)
Atatürk, tarih boyunca gelip geçmiş en büyük devlet
adamlarından biridir. Hiçbir zaman yaşadığı zamanın üzerinde durmamış, ileriyi görerek ona göre iş yapmıştır. Atatürk’ü Mussolini ve Hitler gibi yöneticilerden ayıran nokta işte bu niteliktir. Onlar hep yaptıklarında kendilerini düşünerek hareket ediyorlardı. Atatürk, kendisinden ötesini, 20-30 yıl ilerisini görerek hareket ederdi.
(Ulus, 10 Kasım 1960)

YÜZYILIMIZIN DAHİSİ
D. L’loyd George (İngiltere başbakanı)
Yüzyıllar nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu tarihimize bakın ki, o büyük dâhi çağımızda Türk milletine nasip oldu. (1922)
(K. Atatürk ve Milli Mücadele Tarihi, 1958, s. 508)

TÜRKİYE’NİN KURULMASI
Social Demokraten, İsveç
Dünya, hiçbir zaman Türkiye’nin Batı görüş ve inanışı içinde yeniden kurulması gibi heyecanlı bir olaya asla şahit olmamıştır.
(Ulus, 14 Kasım 1938)

⇒ Atatürk Haftası İle İlgili Diğer Yazılar İçin Atatürk Haftası Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu