Önemli Günler ve Haftalar

Atatürk Haftası (10 – 16 Kasım)

Atatürk Haftası (10 – 16 Kasım)

Yıllarca yıllarca önceydi. Selânik adındaki bir şehirde bir çocuk dünyaya geldi. Adını Mustafa koydular. Mustafa akıllıydı, çalışkandı. Okuduğu okulları başarıyla bitirdi.Sonunda subay oldu, orduya katıldı.

O zamanlar yurdumuzu padişah yönetirdi. Günün birinde düşman orduları yurdumuza girdiler. Birçok yeri ellerine geçirdiler.

Mustafa Kemal (Atatürk), bir vapurla Samsun’a gitti. Önemli insanlarla toplantılar yaptı. 23 Nisan günü (Türkiye) Büyük Millet Meclisi kuruldu. Atatürk, Meclis Başkanı seçildi. Yeni bir ordu kuruldu. Birçok savaştan sonra düşmanları yurdumuzdan çıkardık. 29 Ekim günü Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Atatürk, cumhurbaşkanı oldu. Yeni yurdumuzda özgür, umutlu yaşamaya başladık.

Atatürk’ün önderliğinde birçok yenilik yapıldı: Yeni harfler kabul edildi. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı. Yeni ölçüler kabul edildi. Bugünkü gibi yeni giysiler giymeye başladık.Yurdumuzun birçok yerinde fabrikalar kuruldu. Yollar, köprüler, barajlar yapıldı.

Atatürk, yaşamı boyunca yurdu ve ulusu için gece gündüz çalıştı. O, bilgili, ileri görüşlü, yurtsever bir insandı. Her zaman düzenli çalıştı. Yurduna hizmet etti.

Her yıl 10 Kasım günü, ulu önder Atatürk ü sevgiyle, saygıyla anarız. Onun gibi çalışkan, dürüst, yurtsever olacağımıza söz veririz.

Atatürk Haftası İle İlgili Şiirler
Atatürk Haftası İle İlgili (Atatürk’ten) Özdeyişler
Atatürk Haftası İle İlgili Yazı Örneği
Atatürk Haftası İle İlgili Monolog
Atatürk Haftası İle İlgili Oyun (Piyes)
Atatürk İçin Söylenenler
Atatürk Haftası İle İlgili Şarkılar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu