Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü;Temel Bilimler’in atası olan Astronomi (Gökbilim) Yıldız Bilimi anlamına gelir.

Aynı zamanda Evrende bulunan her çeşit maddenin dağılımını, hareketini, kimyasal bileşimini, evrimini, fiziksel özelliklerini ve etkileşimini inceleyen bilim dalıdır. Astronomi bilim dalı; kullanılan inceleme yöntemi, gaye ve konularına göre birkaç dala ayrılır. Bu dalların başlıcaları Temel Astronomi, Astrofizik ve Uzay Bilimleridir.Astrolojiyle hiç bir ilgisi bulunmayan Astronomi pozitif bir bilim dalıdır.
 

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünün Amacı

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünün amacı; evrendeki maddelerin (güneş, yıldızlar, galaksiler vb.) niteliklerini, niceliklerini, hareketlerini ve konumlarını inceleyecek elemanları yetiştirmektir.
 

Bu bölümde Okutulan Belli Başlı Dersler

1.Yıl: Fizik I, Fizik II, Analiz I, Analiz II, Analitik Geometri, Lineer Cebir, Türk Dili, Türk Dili II, Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi I, Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi II, Yabancı Dil I, Yabancı Dil II

2.Yıl: Astronomi I, Astronomi II, Diferansiyel Denklemler I, Diferansiyel Denklemler II, Cebir I, Cebir II, Fizik III, Fizik IV, Analiz III, Analiz IV

3.Yıl: Güneş Sistemi, Güneş Fiziği, Gök Mekaniği, Yıldızların İç Yapısı, Küresel Astronomi, Fizikte Matematik Metotlar, Astrofizik, Galaksiler, Astronomide Bilgisayar Programlama I, Astronomide Bilgisayar Programlama II

4.Yıl: Yıldızların İç Yapısı, Yıldızların Evrimi, Yüksek Enerji Astrofiziği, Kozmolojiye Giriş, Güneş Fiziği, Yıldızlararası Madde, Değişen Yıldızlar, Diploma Tez Çalışması, Astronomide Veri Analizi, Bilim Felsefesi

Seçmeli Dersler: Spektroskopi, Spektroskopi, Uzun Dalgaboyu Astrofiziği, Çift Yıldızlar, Elektromagnetik Teori, Yıldız Kinematiği, Kuvantum Fiziği, Astronomide Veri Analizi, Yıldızların Evrimi, Yıldızların Evrimi, Yıldız Atmosferleri, Değişen Yıldızlar, Yüksek Enerji Astrofiziği, Astrometri, Kozmolojiye Giriş, Kozmolojiye Giriş, Yıldızlararası Madde, Fotometri, Termodinamik ve İstatistikel Mekanik, Astronotik
 

Gereken Nitelikler

Bir bireyin astronomi ve uzay bilimleri programında başarılı olabilmesi için, her şeyden önce, üstün bir akademik yeteneğe ve bilimsel meraka sahip, bu bilim dalına ciddi bir ilgi duyan, sabırlı bir gözlemci olması gereklidir. Astronomi ve uzay bilimleri programının dersleri genellikle matematik ve fizik konularını kapsadığı için, bu programa girmek isteyenlerin lisede fizik ve matematik derslerinde ortalamanın üzerinde bir başarı göstermiş olmaları beklenir.
 

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Astronomi programını bitirenlere “Astronom” unvanı verilir. Astronomi genelde astronometri ve astrofizik seklinde iki anabilim dalından oluşur. Birincisinde evrendeki maddelerin konumları, hareketleri, genel özellikleri araştırılırken, ikincisinde gök cisimlerinin fizik yapıları incelenir. Astronomlar yerden ve uzaydan gözlemler yaparak, gezegenlerin hareketleri ile ilgili bilgiler toplar, bu bilgileri çözümler ve yorumlarlar. Astronomlar çalışmalarını optik teleskopla yürütürler, gece gündüz gözlem yapar ve bu gözlem verilerini değerlendirirler.
 

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

Bu programdan mezun olan başarılı öğrenciler yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Mezunların bir bölümü de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında ve rasathanelerde görev almaktadırlar. Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenlerin bir bölümü çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak, bilgisayar programlarının yazılımı ile ilgili görevleri yürütmektedirler. Ülkemizde bu alanda yapılan yatırımların sınırlı olması mezunların iş bulmalarını zorlaştırmaktadır.
 

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Mezunlarının Maaşları

Astronomi bölümü bulunan fakültelerde araştırma görevlisi olarak başladığı takdirde ortalama 5000 – 10000 lira arasında maaş alabilirler.

Ayrıca Sputnik’e konuşan Scott Kelly, NASA bünyesinde görev yapan astronotların yıllık maaşlarının 155 bin dolara olduğunu söyledi.
Uluslararası Uzay İstasyonu’nda daha önce bir yıl boyunca görevli olarak kalan Kelly, “Mevcut listeye göre NASA astronotları GS-15 görevli kategorisine aday gösterilebiliyor. Bu pozisyonlara atananların ayda 13 bin dolar kazandıklarını belirtti.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu