Servet-i Fünun Dönemi Roman Özetleri

Aşk-ı Memnu – Halit Ziya Uşaklıgil

Konu

Türk edebiyatında ilk gerçekçi aşk romanı olarak kabul edilen Aşk-ı Memnu yasak bir aşkı konu edinmektedir. Adnan Bey güzel bir kadın olan Bihter ile evlenmiştir ve yeğeni Behlül ile Bihter aşk yaşamaya başlamışlardır. Bu yasak aşk konağa ise yıkım getirecektir.

Özet

Adnan Bey, eşi vefat etmiş ve konağında oğlu, kızı ve yeğeni ile yaşayan iyi niyetli ve dürüst bir insandır. Kendisiyle parası için evlenmek isteyen Bihter’e kayıtsız kalamayan Adnan Bey evliliği kabul eder ve konağa Bihter ve annesi taşınırlar. Ancak Adnan Bey’in yakışıklı yeğeni Behlül ile aşk yaşamaya başlayan Bihter kısa süre içerisinde Behlül’e âşık olur. Behlül ise bir taraftan Adnan Bey’in kızı Nihal ile evlilik hazırlıkları yapmaktadır. Bihter ise bu durumu kabullenemediği için Behlül’e ve konaktaki herkese kötülük yapmaya başlar. Bu durumda Bihter her şeye son vermek için her şeyi açıklamaya karar verir. Halihazırda konakta çalışanlar Bihter ve Behlül’ün ilişkisinden haberdardırlar. Adnan Bey ise durumu ölüm döşeğinde olan bahçıvan Beşir’den öğrenmiştir. Bihter ile yüzleşmeye giden Adnan Bey’i Bihter tabanca ile karşılar ve kendi canına kıyarak intihar eder. Behlül ise bunların açığa çıkması sonrası konaktan ayrılır ve sefil bir halde yaşamaya başlar.

Ana Fikir

Yasak aşkın ve sosyal ilişkilerin yıkıcı boyutlara nasıl varacağını anlatan Aşk-ı Memnu özellikle yazarın tasvirlerde başarısı sayesinde Türk edebiyatında oldukça önemli bir eserdir.

Romandaki Karakterler

Adnan Bey: Yaşlı ve zengin bir adamdır. İyi niyetli olup başta eşi olmak üzere herkesin iyiliğini istemektedir.

Bihter: Genç ve güzel olan Bihter, Adnan Bey ile parası ile evlenmiş, çok geçmeden onu yeğeni Behlül ile aldatmıştır.

Behlül: Yakışıklı ve Bihter’e âşıktır. Tutkularını dizginleyemez ve amcasının eşi ile birlikte olur.

Yazar Hakkında

1866 yılında doğan Halit Ziya Uşaklıgil, Türk edebiyatının önde gelen yazarlarındandır. Özellikle Servet-i Fünun döneminin en önemli yazarı kabul edilir. İlk büyük Türk romanı olarak kabul edilen Aşk-ı Memnu’nun yanında pek çok roman ve öykü kaleme almış, çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu