AraştırmaA'dan Z'ye Tüm Ülkelerin Listesi

Arnavutluk’un Nüfusu Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Arnavutluk’un Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı; Arnavutluk, resmi dili Arnavutça olmakla birlikte bölgesel olarak devlet tarafından tanın diller; Ulahça, Makedonca ve Yunancadır. Üniter parlamenter cumhuriyet hükümet sistemine sahip olan ülkenin tam adı Arnavutluk Cumhuriyeti şeklindedir. 28 Kasım 1912 tarihinde Osmanlı Devleti’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Arnavutluk’un tarihsel süreç içerisinde pek çok farklı dönemeçten geçtiği bilinmektedir. Başkenti Tiran olan ülke bir Balkan devletidir. İyonya ve Adriyatik Denizi gibi kritik noktalara komşu olan Arnavutluk yüzölçümü ise 28.748 kilometrekaredir.

Arnavutluk’un Nüfusu

Arnavutluk’un nüfusu, 2020 tahminlerine göre yaklaşık olarak 2.800.00 civarındadır. Ülkede yapılan son nüfus sayımlarına göre; nüfus bakımından en yoğun ve kalabalık olan şehri başkent olan Tiran’dır. Başkenti sırasıyla Dıraç, Avlonya, Elbasan ve İşkodra şehirleri takip ediyor olmakla birlikte tüm bu şehirlerin nüfusları bir milyonun altındadır. Arnavutluk nüfusu bakımından farklı etnisiteye mensup yurttaşlara sahiptir. Ülkenin %9.5’unu Rumenler, %3,2’sini Yunanlılar, %2,7’sini Çingeneler, %1,2’sini Sırplar, %1,2’sini Makedonlar ve geri kalan %79,9’luk bölümünü ise Arnavutlar oluşturmaktadır.

Arnavutluk’un Tarihi

Arnavutluk’un tarihi pek çok siyasi çekişmeye ve yönetim anlayışına ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde Avrupa Birliği adayı olan ülkenin Nazi Almanyası işgalinden kurtularak Cumhuriyet yönetimini benimsediği tarihe kadar Prenslik ve Krallık ile yönetilmiştir. Ülkenin günümüzde bulunan Cumhuriyet yönetimi ilk kez Osmanlı Devleti’nden ayrıldığı Balkan Savaşları sonrasında resmi olarak kabul edilmiştir. 1912 yılında bağımsızlığını ilan eden Arnavutluk, sonrasında ise Nazi Almanyası tarafından 1942 yılında işgal edilmiştir. II. Dünya Savaşının tamamlanmasıyla birlikte bölgenin önemli devletlerinden biri olan Arnavutluk ekonomisi, orta gelir seviyelerinde seyretmektedir.

Arnavutluk’un Bayrağının Anlamı

Arnavutluk’un bayrağının anlamı, bugün Türkiye topraklarında bulunan Ayasofya ile Vatikan’a yönelik işaretler ile doludur. Kırımızı ve siyah renklerden oluşan bayrağın tam ortasında iki başa sahip olan bir kartal bulunmaktadır. Bu kartalın baktığı yerlerden biri Ayasofya diğeri ise Vatikan olarak tasvir edilmiştir. Arnavutluk bayrağı içerisinde yer alan çift başlı kartal figürü ülke ile özdeşleşmiş olmakla birlikte aynı zamanda siyasi bir anlama da sahiptir. Ülkenin Osmanlı Devleti’nden ayrılmış olması uzun yıllar bu imparatorluğun başkenti olarak kabul edilen İstanbul’a bir gönderme niteliğine sahiptir. Ayrıca İstanbul ve Vatikan bilineceği üzere Hristiyanlığın en gözde şehirleri arasında yer almasının yanı sıra aynı zamanda yüz yıllar boyunca Hristiyanlığın merkezi de olmuştur. Buna karşın ülkenin yaklaşık olarak %58’den fazlasını Müslümanlar ve %17’sini de Hristiyanlar oluşturmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu