AraştırmaA'dan Z'ye Tüm Ülkelerin Listesi

Arjantin Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Arjantin Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı; Arjantin, 2.791.810 kilometrekare yüzölçümüne sahip bir Güney Amerika devletidir. 9 Temmuz 1816 tarihinde bağımsızlığını ilan eden devlet, Peso adı verilen para birimini kullanmaktadır. Ülkenin başkenti en kalabalık şehri olan Buenos Aires’tir. Arjantin kelime anlamı ise Latince “Gümüş” anlamına gelen “Argentena” şeklindedir. İspanyollar tarafından Amerika Kıtasının keşfedilmesi maksadıyla yapılan seyahatlerde Arjantin topraklarına giriş yapılmasıyla birlikte gümüş rezervlerinin bolluğundan dolayı bu ad ile ülke isimlendirilmiştir.

Arjantin’in Nüfusu

Arjantin’in Nüfusu 2019 yılında yapılan sayımlarda 44.938.712 olarak belirlenmiştir. Bu nüfus sayısı ile dünyanın en kalabalık 32. Ülkesi olan Arjantin, aynı zamanda nüfus yoğunluğu bakımından da 214. Sıradadır. Bu veriler ışığında Güney Amerika’nın nüfus bakımından en büyük üçüncü ülkesi olan Arjantin’in nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık kenti de başkent Buenos Aires’tir. Tüm ülke nüfusunun yaklaşık olarak %44’ü başkent ve çevresinde ikamet etmektedir. Ayrıca başkentte %69,17 oranında İtalyan bulunuyor olmasının yanı sıra tüm ülke genelinde de %62,5 oranında İtalyan yaşamaktadır.

Arjantin’in Tarihi

Arjantin’in tarihi, 1810 yılında kurulan ilk ulusal hükümete kadar dayanmaktadır. Ancak ülkenin bağımsızlığını ilan etmesi ise İspanya’dan 1816 yılında tamamen ayrılması ile olmuştur. 1853 yılında ülke içerisinde yaşanan iç savaş ülke tarihi açısından bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. Belirtilen tarihten hemen sonra çok hızlı bir şekilde yükselişe geçen Arjantin, yaklaşık olarak 70 yıl boyunca istikrarlı bir siyasi hayata sahip oldu. Bu süreden sonra siyasi çekişmeler ve çalkantıların yaşandığı ülke 1.Dünya Savaşı döneminde dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almaktaydı. Pek çok farklı etnik unsura ev sahipliği yapan Arjantin kökeni bakımından çoğunluğu İspanyol olan Avrupalılar tarafından Amerika Kıtasının keşfedilmesiyle birlikte istila edildiğinden, Avrupalı köklere sahiptir. Bu sebepten dolayı da ülkenin resmi dili İspanyolcadır.

Arjantin’in Bayrağının Anlamı

Arjantin’in bayrağının anlamı, ülkenin yaşadığı tüm tarihsel sürece karşın daha yalın anlamlara sahiptir. Üç şerit ve iki renkten oluşan bayrağın ortasında ise ulusal amblem olan Mayıs Güneşi yer almaktadır. Bayrağın üst ve altında bulunan şeritler gök mavi ve ortadaki şerit ise beyaz olarak renklendirilmiştir. Anlam bakımından komplike olmasa da Arjantin’in bayrağı El Salvador, Guatemala ve Honduras gibi ülkelerin bayraklarına ilham kaynağı olmuştur. Bayrağın bugünkü hali 1812 yılında gerçekleşen bağımsızlık hareketi lideri olan Manuel Belgrano tarafından tasarlanmıştır. Bayrağın renk seçiminde iklim koşullarının etkili olduğu bilinmektedir. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu