AraştırmaA'dan Z'ye Tüm Ülkelerin Listesi

Antigua ve Barbuda Nüfusu, Tarihi, Bayrağının Anlamı

Antigua ve Barbuda Nüfusu, Tarihi, Bayrağının Anlamı; Antigua ve Barbuda, bağımsızlığını kazanmış bir ada ülkesidir. Karayip Denizi’nin doğu kesiminde bulunan Antigua ve Barbuda, ismini bünyesinde bulunan iki adadan almıştır. Küçük adaların birleşmesi ile oluşan ada ülkesinin başkenti, Antigua kısmında yer alan St. John’s olmaktadır. Antigua ve Barbuda para birimi Doğu Karayip Doları adı verilen Karayip ülke birliklerini kullandığı bir paradır. Bu para, Türk lirasından değerli dolardan ise değersizdir. 

Antigua ve Barbuda Nüfusu

Antigua ve Barbuda’nın nüfusu, 2018 yılında yapılan tahminlere göre 96.286 olmaktadır. Nüfusun büyük bir bölümü, Antigua ve Barbuda ülkesinin başkenti olan St. John’s bölgesinde yaşamaktadır. Ayrıca ada halkı, Afrika kökenli siyahilerdir. Oldukça küçük bir ada ülkesi olan Antigua ve Barbuda nüfusunun ¾’ü Hristiyanlık dinini benimsemektedir. Kalan azınlık ise, eski İngiltere krallarından biri olan VIII. Henry tarafından oluşturulmuş mezhebe inanç (Anglikanizm) sergilemektedir.

Antigua ve Barbuda ülkesinde yaşayan insanlar, azınlık olarak etnik dillerini konuşuyor olsa da resmi dil İngilizcedir. Ada halkı, ekonomilerini turizm ile sağlamaktadır. Tarım yapılıyor olsa da, ekonominin yalnızca çok küçük bir kısmını etkilemektedir. Döviz ile geçimini sağlayan adalılar, genellikle turizme yoğunlaştığı için bazı iç sorunlar baş gösterebilmektedir. Bu iç sorunlardan bir tanesi de toprak sahipliğinin önemli ölçüde azalmasıdır.  

Antigua ve Barbuda Tarihi

Antigua ve Barbuda’nın tarihi, milattan önce 2400 yılına kadar uzanmaktadır. Yerli halk, bu adalar topluluğuna milattan önce yerleşmiştir. Uzun bir süre sonra diğer ülkeler tarafından varlığı keşfedilen Antigua ve Barbuda adaları, diğer büyük ülkeler tarafından keşfedildikten kısa bir süre sonra sömürge merkezi haline gelmiş ve pek çok ülke bu adayı himayesi altına almaya çalışmıştır.

Antigua ve Barbuda, 1666 yılında İngiltere’nin kolonisi haline gelmiştir. İngiltere, bu adayı kölecilik amacıyla kullanmak istemiştir. Ancak köleler adada kendilerine yeni bir hayat kurunca, bu durum altüst olmuştur. Halk kendi yaşamlarını sürdürürken tütün ve şeker üretimi yapmaya başlamış, ancak kasırga ve deprem nedeniyle ekonomi çöküntüye girmiştir. 1981 yılında başbakan öncülüğünde harekete geçilmiş ve ülke tam bağımsız halini almıştır.

Antigua ve Barbuda Bayrağının Anlamı

Antigua ve Barbuda’nın bayrağının anlamı, ülkeyi temsil edecek şekilde oluşturulmuştur. Bayrakta yer alan kırmızı iki üçgen sembolü, ada ülkesinin temsilidir. Beyaz renk kumu, mavi renk ise denizi simgeler. Bayrağın üst kısmında yer alan sarı simge güneşi temsil etmektedir. Arka planda kalan siyah kısım ise, Afrika halkı için oluşturulmuştur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu