AraştırmaA'dan Z'ye Tüm Ülkelerin Listesiİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Angola Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Angola Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı; Angola, Kuzey Afrika bölgesinde yer alan bir ülkedir. Atlas Okyanusu’na doğrudan sınırı olan Angola, “Birleşmiş cesaret daha güçlüdür” sloganına sahiptir. Angola resmi dili Portekizce olmakta ancak, etnik yapıların dilleri de yaygın olarak konuşulmaktadır. Angola ülkesinde yaklaşık farklı dil ve lehçe mevcuttur.

Angola’nın Nüfusu 

Angola’nın nüfusu, 2018 yılına dayanan verilere göre 30,81 milyondur. Ancak bu ülkenin nüfusuna dair net bir bilgi bulunmamaktadır. 2000’li yıllarda başlayan iç savaş ve hastalıklar, doğumların anormal olmasına ve nüfusun büyük bir bölümünün hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu sorunlardan kaçmak isteyen Angola vatandaşları, komşu ülkelere, bataklıklara, balta girmemiş ormanlara kaçmıştır.

Tekrar barışın sağlanması, ülkeden uzaklaşan nüfusun geri dönmesine neden olamamıştır. Bu nedenle ülke tam bir birlik sağlayamamıştır. Yeteri kadar gelişemeyen Angola’nın iç kesimleri hala ıssız olmaktadır. Ülkenin nüfus yoğunluğu, kıyı kesimlerinde yoğunlaşmıştır. Bu yoğunluğun sebebi de iş imkânlarının yalnızca denize yakın bölgelerde olmasıdır.

Angola nüfusu, diğer ülkeler ile kıyaslanırsa oldukça gençtir. Uzmanlar tarafından yapılan tahminlere göre ülke nüfusunun yalnızca %2,3’ü 65 yaş üzerindedir. Kadın ve erkeklerin neredeyse eşit sayıda olduğu Angola’da, nüfusun neredeyse yarısı 0 ile 14 yaş arası çocuklardan oluşmaktadır.  

Angola’nın Tarihi

Angola’nın tarihi, ülkenin kendi topraklarını yönetebilme şansına erişebilmesinin başlangıcıdır. Kökeni çok eskilere dayanan Angola halkı, uzun bir süre boyunca sömürgecilik hareketlerine maruz kalmıştır. Elmas ve değerli materyallerin ülkede fazla olması nedeniyle geçmiş zamanlarda pek çok ülkenin hedefi haline gelen Angola, 1920 ile 1960 yılları arasında, yani 40 yıl boyunca Portekiz tarafından sömürge merkezi olarak kullanılmıştır.

Angola halkı, 1950’li yıllara gelindiği zaman özgürlüğünü kazanarak bağımsız bir ülke olabilmek adına harekete geçmiştir. Milli birliği sağlayarak sömürge olmaktan kurtulmak için 1961 yılında silahlı bir savaş haline gelen bu savunma, özgürlüğün kazanılmasını sağlamıştır. Angola insanları, edindikleri özgürlük ile pek çok sömürülen ülkeye örnek olmuş ve 18 ülkenin bağımsızlık kazanmasına vesile olmuştur.

Angola’nın Bayrağının Anlamı

Angola bayrağının anlamı, pek çok insanın dikkatini çekmektedir. Angola bayrağı, kırmızı ve siyah renklerde enlemesine iki şeritten meydana gelmektedir. Bayrağın tam orta kısmında ise yarım şekilde dişli, pala simgesi ve bir yıldız mevcuttur. Bayrağın kırmızı şeridi özgürlük için verilen savaşı simgelemekte, siyah şeridi ise Afrika kıtasını betimlemektedir. Yarım dişli, ülkedeki işçi sınıfının temsilidir. Pala simgesi çiftçi sınıfını anlatırken, yıldız sembolü enternasyonalizmi temsil etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu