AraştırmaA'dan Z'ye Tüm Ülkelerin Listesi

Andorra Nüfusu Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Andorra Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı; Andorra, dünyanın en küçük ülkeleri arasında yer almaktadır. Coğrafi olarak Fransa ve İspanyanın tam ortasında yer almaktadır. Deniz ile bağlantısı olmayan Andorra’nın başkenti Andorra la Vella olmaktadır. Resmi dil olarak Katalancayı kabul eden Andorra, coğrafyasının bir etkisi olarak İspanyolca ve Fransızca dillerinde konuşan pek çok insana ev sahipliği yapmaktadır. Para birimi olarak Euro kullanan Andorra, keşfedilmeyi bekleyen bir cennet olarak da anılmaktadır.

Andorra’nın Nüfusu

Andorra’nın nüfusu, 2020 yılında yapılan tahminlere göre 77.543 olmaktadır. Avrupa’nın en az nüfuslu ülkelerinden biri olarak bilinen Andorra, az nüfuslu olmasına rağmen ekonomik açıdan oldukça gelişmiştir. Dünyadaki işsizlik oranlarına bakılacak olursa, en düşük işsizlik oranına sahip ülkelerden bir tanesi Andorra olmaktadır.

Nüfusu gibi Andorra’nın yüzölçümü de oldukça küçüktür. 46.763 kilometre kare olan yüzölçümü ile küçük ancak pek çok ülkenin arasından turizmi sayesinde sıyrılmış bir ülkedir. Bir zamanlar unutulmaya yüz tutmuş olan Andorra, günümüzde en çok tercih edilen turizm merkezlerinden bir tanesidir. Yılda yaklaşık 10 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Andorra, kış turizmi bakımından oldukça iyi bir konuma sahiptir.

Andorra’nın Tarihi

Andorra’nın tarihi, Şarlaman dönemine kadar dayanmaktadır. Tarihçilere göre, eski zamanlarda bugünkü Andorra topraklarına hâkim olmuş Müslümanların geri püskürtülmesi ile oluşmuş bir ülke olarak kabul edilmektedir.

Andorra; Fransa ve İspanya arasında yer alan küçük bir ülke olduğu için bu iki ülkenin hâkimiyeti üstlenme savaşlarına neden olmuştur. İspanya ve Fransa, uzun bir zaman boyunca Andorra’yı yönetmek için savaş vermiştir. Andorra’yı topraklarına dâhil eden İspanya, kısa bir süre sonunda bu ülkenin kendisine bir yük olduğunu düşünerek savaşsız bir bağımsızlık tanımıştır. 1278 tarihinde kendi topraklarını kendisi yönetmeye başlayan Andorra, monarşi sistemi ile yönetilmektedir. Andorra tarihi uzun yıllara dayansa da, küçük yüzölçümü ve az nüfusu ile pek tanınamamıştır.

Andorra’nın Bayrağının Anlamı

Andorra’nın bayrağının anlamı, Andorra Devleti’nin coğrafi yapısı ile bağlantılıdır. Dikey olacak şekilde tasarlamış sırasıyla mavi, sarı, kırmızı renkleri ve üzerinde de arma bulunan Andorra bayrağı, renklerini sınır komşusu olan Fransa ve İspanya’dan almıştır. Napolyon tarafından oluşturulduğu düşünülen bayrak, 1996 yılında resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Andorra bayrağı üzerinde yer alan amblem, ülkenin simgesidir. Ayrıca amblemin altında küçük şekilde yazılan bir yazı bulunmaktadır. “Vırtsvs Unıta Fortior” yazısı taşıyan bayrak, ülkenin birlik olmasına bir gönderme yapmaktadır. Bu yazı, birlikten kuvvet doğar anlamındadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu