AraştırmaA'dan Z'ye Tüm Ülkelerin Listesi

Amerika Birleşik Devletleri Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Amerika Birleşik Devletleri Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı; Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en kalabalık ve göç için tercih edilen ülkeleri arasında yer almaktadır. “Fırsatlar Ülkesi” olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri, sağladığı olanaklar ile ön plana çıkmaktadır. Kalabalık nüfusu ve gücü sayesinde dünyada söz sahibi ülkelerin başında gelmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Nüfusu

Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfusu, 2019 yılında yapılan son tahminlere göre 328,2 milyon olmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, pek çok farklı kültürden insana ev sahipliği yapmaktadır. Kayıtlara göre dünyanın en fazla göç alan ülkesi olan ABD, göçmen bireylerin haklarının korunabilmesi için çeşitli yasalar çıkartmıştır. Amerika’nın eğitim, kariyer, barınma, ulaşım gibi çeşitli konularda dünya lideri olması, nüfus yoğunluğunun başlıca nedeni olmaktadır.

Amerika nüfusu, yalnızca Amerika kökenli bireylerden oluşmamaktadır. Etnik kökenlere bakılacak olursa beyazlar, siyahiler, Afro Amerikanlar ve Asyalılar çoğunluktadır. Köken farklılıkları, Amerika toplumunun çeşitli dinlere sahip olmasına neden olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde en yüksek nüfus, New York şehrindedir. Bu şehri Los Angeles, Chicago, Dallas ve Houston takip etmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Tarihi

Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihi, eski zamanlara dayanmaktadır. Günümüzdeki Amerika topraklarının keşfedilmesi Kristof Kolomb sayesinde olmuştur. Dünyanın Amerika kıtasını keşfetmesi, sömürgeciliğin başlamasına neden olmuştur. Amerika kıtasında yaşayan Kızılderililer, Avrupa ülkelerinin sömürgesine mahkûm kalmıştır.

Amerika tarihi, Avrupa tarafından yapılan sömürgecilik hareketlerinin sona ermesi ile başlamaktadır. Amerika’nın zengin kaynaklarını kendi eline alabilmesi, 18. yüzyıla dayanmaktadır. 1783 yılında son İngiliz askerini de püskürten ve Yedi Yıl Savaşları’nda zafer kazanan Amerika, kendisine yapılan sömürgecilik hareketlerinin sonlanmasını sağlayarak hızlı bir şekilde gelişmeye başlamıştır. Günümüzdeki halini 1776 senesinde günümüzdeki haline erişmeyi başarmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Bayrağının Anlamı

Amerika Birleşik Devletleri’nin bayrağının anlamı resmi olarak açıklanmamakla beraber, insanlar tarafından yorumlanmaktadır. Bayrağın üzerindeki yıldız ve çizgiler, eyalet ve kökenler için oluşturulmuştur. ABD’nin kullanmış olduğu bayrak, son halini alana kadar birçok kez değiştirilmiştir. 36 defa değişime uğrayan bayrağın, değişme amacı ise eyaletleri temsil eden yıldızların artmasıdır. Zaman zaman yıldızları farklı dizilim ile oluşturan Amerikalılar, 1960 yılından beri bayrak değiştirmemiştir.

Amerika bayrağı anlamı, 2 temel öğeden oluşmaktadır. Enlemesine oluşturulmuş kırmızı ve beyaz çizgiler 13 tanedir. Her bir çizgi, Amerika’nın oluşumunda rol almış köken topluluklardır. Bayrağın sol üst köşesinde yer alan yıldızlar ise, ABD bünyesinde bulunan eyaletleri temsil etmektedir. Renklerdeki anlam ise saflık, yiğitlik ve adalettir. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu