Araştırma

Almanya Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Almanya, Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Almanya’nın en kalabalık şehri olan Berlin, ayrıca bu ülkenin başkentidir. Avrupa Birliği’nin en büyük ülkesi olan Almanya, köklü bir tarihe sahiptir. Yoğun nüfusu ve gelişmişlik düzeyi sayesinde dünyada söz sahibi olan ülkelerden bir tanesidir.

Almanya’nın Nüfusu

Almanya’nın nüfusu, 2019 yılında yapılan araştırma ve tahminlere göre yaklaşık olarak 83.019.200 olmaktadır. Almanya nüfusunun büyük bir bölümü göçmenlerden oluşmaktadır. Zira dünya genelinde Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra en çok göz alan ülke Almanya’dır. Gerek iş imkânları ile gerek ise gelişmiş olması ile en çok göç alan ülkelerin başında gelen Almanya, Türklerin de en fazla göz ettiği ülkeler arasındadır. Almanya’da Türk nüfusu 2 milyon 800 bin olmaktadır.

Almanya nüfusunun %91’i Almanlardan oluşmaktadır. Kalan azınlık nüfusun %2’si Türk kökenlidir. Kalan azınlıklar ise İtalya, Yunan ve İspanyol kökenli insanlardır. Almanya’da doğum oranları, diğer ülkelere nazaran düşüktür. Almanya’daki annelerin çocuk doğruma ortalaması 1,41’dir.

Almanya’nın Tarihi

Almanya’nın tarihi Cermenler kadar eski olmaktadır. Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nun temelleri Alman topluluklarına dayanmaktadır. Almanya, imparatorluk olma unvanını 1871 yılında almıştır. 1949 yılında savaş kaybeden Almanya, doğu ve batı olarak ikiye ayrılmıştır. Almanya’nın tekrar bir bütün haline gelme tarihi 1990’dır.

Almanya kuruluş tarihi,  ne kadar geçmişe dayalı olsa da, ülkenin son halini alması 1990 tarihine dayanmaktadır. Bu tarihten önce Cermen kabilelerinin oluşturduğu topluluklar, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu ve yaşanan savaşlardan dolayı Almanya’nın ikiye bölünmesi tarihi bulunmaktadır.

Almanya’nın Bayrağının Anlamı

Almanya’nın bayrağının tarihi, Fransa imparatoru Napolyon’a karşı verilen savaşa uzanmaktadır. Almanya, savaş döneminde yaşanan durumların bir sonucu olan siyah, kırmızı ve sarı renklerinde bir bayrak oluşmuştur. Almanya’nın milli bayrağı ile remi bayrağı farklılık göstermektedir. Almanya’nın bilinen bayrağı, remi kurumlarca kabul edilmiştir. Ülkenin milli bayrağı ise, ülke genelinde daha sık görülmektedir. Milli bayrakta renkler aynı olmakta, ancak üzerinde kartal sembolü bulunmaktadır.

Almanya bayrağı ve anlamı savaş döneminde seferber olan üniversite öğrencilerinden oluşan bir ordunun kıyafetlerinin tamamen siyaha boyanması ile başlamaktadır. Boyanan kıyafetlerde altın rengi düğmeler, bayrağa sarı rengini vermiştir. Kıyafetin alt kısmında kalan kırmızı kısımlar ise, bayrağın ortasındaki kırmızı rengin oluşmasını sağlamıştır. 1950 yılında kabul edilen bugünkü Alman bayrağı, savaştaki imkânsızlıklardan ortaya çıkmış önemli bir sembol haline gelmiştir. Günümüzde bu bayrağın anlamı beraberlik, hak ve özgürlük olmaktadır.  

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu