Ales Puanı Hesaplama 2022 ÖSYM (Güncel)

Ales puanı hesaplama 2022 güncel olarak hazırladığımız puan hesaplama aracını kullanarak, sınavdan kaç net yaparsanız, kaç alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Pratik bir kullanıma sahip olan araç üzerinde tek yapmanız gereken doğru ve yanlış boşluklarını doldurmak.  Ardından katsayı sistemini seçerek, hesapla butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Ales Puanı Hesaplama 2022 ÖSYM (Güncel)

ALES, “Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı” kelimelerinin baş harflerinden meydana getirilen bir kısaltmadır. Hem Yüksek Lisans, hem de Doktora girişi için gerekli olan ALES, aynı zamanda eğitim – öğretim planlamacısı, çevirici, uzman, araştırma görevlisi, okutman ve öğretim görevlisi kadrolarına açıktan girmek isteyen kişilere de gereklidir.

Ayrıca öğretim elemanı dışarısında bulunan kadrolara gerçekleştirilen naklen atamalarda ve yur dışına lisansüstü eğitim amacıyla gidecek kişilerin, belirlenmesinde de rol oynar.

ALES Kaç Sorudur ve Nasıl Yapılır?

Güncel olarak ALES, 100 tane soru bulundurur. Bunlar 50 – 50 ayrılmakta olup, sayısal ve sözel kısımlardan oluşur. Sınav ise test halinde uygulanır.

ALES bir yıl içerisinde 3 defa oturum halinde gerçekleştirilen bir sınavdır. Sınava girmek isteyen kişiler, arzu ettikleri oturuma katılabilir. ALES, pazar günleri düzenlenir.

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

Bilindiği üzere geçtiğimiz senelerde ALES geçerlilik süresi, 2 yıl şeklinde kısıtlıydı. Ancak resmi gazetede 31.07.2008 tarihinde ilan edilen bir duyuru sonucunda bu süre, 3 seneye yükseltildi. Yakın dönemlerde ise 2017 yılına gelindiğinde değişiklik yapılarak, 5 yıl geçerliliğe çıkarıldı.

Bu nedenle ALES, güncel olarak 5 yıl geçerlilik süresine sahip bir sınavdır.

ALES’ten Alınan Puan Nasıl Hesaplanır?

ALES, malum olduğu gibi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, yani ÖSYM tarafından yapılır. Hesaplama yapılırken özel bir takım formüller ile geçmiş yıllara ait istatistikî verilerden yararlanılır. Sınavda 4 yanlış cevap, 1 doğru cevabı eler.

Puan Hesaplamaları

ALES Çıkmış Sorular ve Çözümleri (PDF)

2022 ALES konuları ve Soru Dağılımları

Başa dön tuşu