Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği

Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği

Bu makalemizde sizlere Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği hakkında Genel bilgiler sunmaya çalışacağız.

Bu bilgiler ışığında Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği adlı mesleğin amacı, programda okutulan dersler, Öğretim görevlisi olabilmek için gereken nitelikler ve mezun olduktan sonra yapabileceği işler hakkında detaylı bilgilere sahip olacaksınız.

Bölümün Amacı

Bu Bölümün amacı, lise ortaöğretim vb. dengi okullarında aile ekonomisi ve beslenme öğretmenliği konusunda eğitim yapacak öğretim görevlilerini yetiştirmek ve bilinçli bir toplum meydana getirtmektir.
 

Programda Okutulan Dersler

BU bölümde; genel biyoloji, insan anatomisi ve fizyolojisi, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması, birey ve öğrenme süreçleri, beslenme ilkeleri, ev ve kurum araçları, besin hazırlama, yemek planlama ve servis, ev tekstili, toplum beslenmesi, pazarlama gibi alan dersleri okutulur ve uygulama yaptırılır. Ayrıca program boyunca, eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları, ölçme – değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de verilir.
 

Bu Meslek İçin Gereken Nitelikler

Bu programdan mezun olmak isteyenlerin sosyal bilimler ve fen bilimlerine ilgili bireyler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile güzel ve kaliteli iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme alanı sağlayabilme, kendisini ve çevresindekileri geliştirebilme çabasında olması da aile ekonomisi ve beslenme öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.
 

Mezun Olanların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bu programı bitirenlere “Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmeni” unvanı verilir. Görev yaptığı okullarda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.
 

Çalışma Alanları

Bu bölümden mezun olan eğitim görevlileri, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liselerde öğretmen olarak çalışabilecekleri gibi toplu yemek yenen kamu ve işyerlerinde de çalışma olanağına sahiptirler.
 

Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği Maaşları

Bu bölümü başarıyla tamamlayıp diplomayı aldıktan sonra , Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev alanlar 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar ve ortalama 3760 tl maaş alırlar. Aile Ekonomisi ve Beslenme öğretmenleri ek ders ücreti alabildikleri gibi, görev yaptıkları okul bünyesinde döner sermaye işletmesi faaliyetleri kapsamında sipariş işler yaparak aylık gelirlerini artırabilirler. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu