Deyimler ve Anlamları

Ağzı Kulaklarına Varmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Ağzı Kulaklarına Varmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Mutlu olmayı anlatan deyimler arasında ağzı kulaklarına varmak yer alır. Bu deyim ile bir kişinin aldığı bir haber ile mutlu olduğu anlatılır. Ağzı kulaklarına varmak kişinin sevincini yansıtmak için kullanılan değerli söz öbeklerinden biridir. Ağzı kulaklarına varmak deyimi, günümüzde yaş fark etmeksizin birçok insanın kullandığı bir deyimdir. Halk arasında en çok bilinen deyimlerden biri olsa da atasözleri ile de karıştırıldığı çok olur. Hiç iyi haber beklenilmeyen ve kötü hissedilen bir dönemde gelen iyi haberlere sevinmesi anlatılır.

Ağzı Kulaklarına Varmak Deyimi Hangi Anlamda Kullanılır?

Ağzı kulaklarına varmak deyiminin anlamı bir kişinin aldığı bir gelişme ile mutlu olduğunu yönündedir. Bir kişi çok mutlu olduğunda, çok sevineceği bir haber aldığında verdi tepki için kullanılan bir deyimdir. Sevinci anlatmak için kullanılan bu deyim, her yaştan insan için kullanılabilir. Deyimler cümle içerisinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu sebep ile de cümle içinde bir durumu aktarırken kullanmak mümkündür. Örneğin, sınavdan iyi not aldığını öğrendiği için mutlu olan bir öğrenciden bahsederken de ağzı kulaklarına varmak deyimi kullanılabilir. “Sınavdan yüksek not aldığı için ağzı kulaklarına vardı.” Deyimin nasıl kullanıldığını gösteren örnek bir cümledir.

Atasözleri ve Deyimlerin Birbirinden Farkı

Atasözü ve deyim farkı basit bir şekilde açıklanabilmektedir. Atasözleri ve deyimler birbirlerinden farklıdır. Deyimler bir olay karşısında kullanılır ve durumları anlatır. Durum anlatmak için kullanılan bu sözler cümle içerisinde de kullanılabilirler. Atasözleri ise kendi kendine bir cümledir ve yargı bildirirler. Ağzı kulaklarına varmak da bir deyimdir ve durum bildirir. Deyimler mastar alarak da kullanılır ve fiil ile bütündür.

Atasözleri, Türk Dil Kurumu tarafından tecrübelere dayanarak oluşturulmuş tavsiye veren cümleler olarak anlatılır. Deyimler ise -yine Türk Dil Kurumu tarafından- gerçek anlamından uzakta mecaz ve mübalağa kullanılarak kurulan söz öbekleri olarak açıklanmıştır. Ağzı kulaklarına varmak da bir deyimdir ve kendine has anlamı vardır. Deyimlerin hepsi kendine özel şekilde kullanılır ve anlamları tektir. Aynı kelimeler farklı şekilde kullanılmak istendiği zaman bu anlam bütünlüğü bozulur

Daha Fazla Deyim Ve Anlamları İçin Yazıya Tıklayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu