Kimdir

Agatha Christie Kimdir?

15 Eylül 1890 yılında dünyaya gözlerini açmış Agatha Christie, İngiltere Torguay’da doğmuştur. Clarissa Miller ve Frederick’in kızları olarak dünyaya gelen Agatha Christie, İlk eğitimini evde görmeye başlamıştır. Bu nedenle ilk yıllarında tamamen yalnız bir çocukluk geçirmiştir. Küçük yaştan itibaren kendi çapında öyküler yazmaya başlayan Christie, 16 yaşına geldiğinde piyano ve şan dersleri almak için Paris’e gönderilmiştir.

Paris’e gittikten kısa bir süre sonra burada yapamayacağını anlayıp geri dönmeye karar vermiştir. Yazmaya sürekli bir şekilde devam eden Christie, ilk öykülerinde duygusal içeriklere yoğunlaşmıştır.

Christie 24 yaşına geldiği zaman doktor olan Archibald Christie ile dünya evine girmiştir. Evliliğinden kısa bir süre sonra eşiyle birlikte Fransa’ya gitmiştir. Fransa’dayken okumuş olduğu dedektif romanlarından daha kaliteli içerikler çıkarabileceğini düşünen Agatha, The Mysterious Affair Ar Styles eserini yazmıştır.

Fakat yazdığı bu roman pek çok yayınevi tarafından geri çevrilmiştir. Bu dönem içerisinde ilk çocuğu olan Rosalind’ı dünyaya getirmiş, bu nedenle de kitabın üzerine çok fazla düşememiştir. Hatta bu eserini unutmuş ve bir köşeye atmış diyebiliriz.

Archibald Christie Bir süre sonra başka bir genç kadına aşık olduğu gerekçesi ile 1926 yılında Agatha Christie ile boşanmıştır. Bu dönemde Christie üzüntüsünün üzerine annesini de kaybetmiş, kısa bir süre travma yaşamıştır.

1928 yılında sonuçlanmış olan boşanma davasının iki yıl sonrasında Christie, 1920 yılı içerisinde Orta Doğu’da yapmış olduğu ziyaretler esnasında Arkeolog Max Mallovan ile tanışır. Bu süreçte Max Mallovan’ın yapmış olduğu Irak ve Suriye’deki gezi alanları yolcuklarına eşlik etmiştir. İlerleyen süreçte Max Mallovan ile evlenip birçok farklı yerleri gezip görme fırsatı bulmuştur.

Agatha 1936 tarihinde 11 gün boyunca ortadan kaybolmuştur. Tüm yapılan aramalara rağmen hiçbir şekilde bulunamayan Agatha’nın arabası kısa bir süre sonra bir göl kenarında bulunur. Araba ağaçlara çarpmış, ortalık birbirine karışmıştır.

Christie araba bulunduktan kısa bir süre sonra ortaya çıkar. Kayboluşuna dair hiçbir açıklamada bulunmaz. Bu durumun kaza süsü verilmiş olan bir senaryo olduğu düşünülür. Kimine göre de Agatha geçici bir hafıza kaybı yaşamıştır.

Agatha Christie’nin Kariyeri

Agatha Christie’nin İlk dedektif romanı olarak bilinen The Mysterious Affair at Styles’dır. Bu romandan sonra 40’a aşkın romanında kullanmış olduğu ünlü Belçikalı dedektif karakterini ilk kez canlandırdığı HerculePoirnot kitabı, eserleri arasında ikinci sırada yer almaktadır.

Bu kitap farklı deneyimleri tarafından o dönemde geri çevrilmiştir 1920 yılı içerisinde ise BodleyHeidi yayınevi tarafından kabul edilip, basılmıştır. 1930’lu yılların başında Agatha birbirinden farklı esrarengiz olayı ele alan dört, Dedektif Hercule Point’in hikayelerini yazmış olduğu on dört, Müfettiş Battle ve Miss Marple’nin hikayelerini ele aldığı dört kitabı yazmış ve yayınlatmıştır.

Yine aynı yıllar içerisinde Mr. Marker Pyne ve Harley Quin hikayelerini ele aldığı iki farklı kitap yazmıştır. Kitaplardan hemen sonra ise iki adet sahne oyununu tiyatro ile buluşturmuştur.

1937 yılı içerisinde Howard Carter ile tanışmış olduğu Luxor ziyaretinden hemen sonra 1973 tarihine kadar basılmamış olan “Akhanaton” isimli sahne oyununu yazmıştır.

1978 yılları içerisinde Michael Apted’in yönetmen koltuğunda olduğu ve Vanessa Redgrave ve Agatha Christie’nin canlandırmış olduğu Agatha filmi çekilmiştir. Bu film Christie’nin gerçek hayatını ele almaktadır.

1971 yılı içerisinde İngiltere’nin en yüksek onur unvanı olarak bilinen “Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı” nişanını almaya hak kazanmıştır.

Agatha Christie’nin Ölümü

Sevenlerine 40’dan fazla kitap bırakan Agatha Christie, 12 Ocak 1976 tarihinde Birleşik Krallık, Winterbrook’da hayata gözlerini yummuştur.,

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu