AraştırmaA'dan Z'ye Tüm Ülkelerin Listesi

Afganistan Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Afganistan, Orta Asya’da yer alan bir ülkedir. Kültüründen dolayı bazı kaynaklar tarafından Orta Doğu ülkesi olarak kabul gören Afganistan’ın resmi adı Afganistan İslam Cumhuriyeti’dir. Denize kıyısı olmayan bu ülkenin başkenti Kabil’dir. Afganistan’ın resmi dili Peştuca ve Darice olmaktadır. Ancak azınlık olarak Arapça, Türkmence ve Özbekçe de konuşulabilmektedir.

Afganistan’ın Nüfusu

Afganistan’ın nüfusu, 2018 yılında yapılan sayımlara göre, 37,17 milyon olmaktadır. Afganistan, dünyanın en kalabalık 37. ülkesi olarak kaydedilmiştir. Nüfusun büyük bir bölümü Kabil, Herat, Kunduz, Kandahar, Bagram şehirlerinde yaşamaktadır. Başkent olan Kabil, nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu şehirdir. Afganistan yüzölçümü ise, 652.864 kilometredir. Yüz ölçüm bakımından en büyük 41. ülke olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar büyük bir yüzölçümüne sahip olsa da, engebeli alanlar nedeniyle topraklar verimli bir şekilde kullanılamamaktadır.

Afganistan’ın Tarihi

Afganistan’ın tarihi, oldukça karmaşık ve savaşlar ile doludur. Ülke, 18. yüzyılda kurulmuştur. Afgan topluluklarının bir araya getirilmesi ile kurulan Afganistan, pek çok yeraltı zenginliğine sahiptir. Ancak ülkedeki ekonomik durumların kötü olması sebebiyle, yeraltındaki değerler kullanılamamaktadır. Afganistan’ın yeraltı zenginliklerine sahip olması, bu ülkenin büyük devletler tarafından işgal edilmesine neden olmuştur. Sürekli hedef haline gelen Afganistan, yakın geçmişe kadar işgallerden kurtulamamıştır. Ülkenin ekonomik açıdan toparlayamamasının ana sebeplerinden bir tanesi de budur.

Afganistan, kuruluşundan beri pek çok işgal ile karşı karşıya kaldığı için güçlü ülkelerin himayesi altında kalmıştır. 3. İngiliz – Afgan Savaşı’nda başarı gösteren Afganistan, bağımsız bir ülke olduğunu kabul ettirmeyi başarmıştır. Ancak bu savaşta bağımsızlık kazanılsa da ekonomi daha kötü bir hale gelmiştir.

Afganistan’ın Bayrağının Anlamı

Afganistan’ın bayrağının anlamı, ülkenin durumunu temsil etmektedir. 3 şerit renk ve camii simgesi ile bütünleşen Afganistan bayrağında sırasıyla siyah, kırmızı ve yeşil bulunmaktadır. Bayrağın oluşmasında rol oynayan her rengin bir anlamı bulunmaktadır. Ülkenin bugüne kullandığı tek bayrak olan Afganistan bayrağının anlamı şu şekildedir:

  • Barağın üzerindeki ilk renk olan siyah, ülkenin geçmişini temsil etmektedir. Kötü günleri temsil eden siyah renk, ülkenin geçmişini unutmaması için kullanılmıştır.
  • Bayraktaki kırmızı renk, ülkenin bir bütün haline gelebilmesi için dökülen kanların temsilcisidir.
  • Yeşil renk, ülkenin yaşayacağı refah için oluşturulmuştur. 
  • Renklerin üzerine basılan camii sembolü, ülkenin İslam Cumhuriyeti olmasını temsil etmektedir.

Afganistan bayrağı, seneler içerisinde bazı değişimlere uğramıştır. Ancak bu değişimlerde renkler ve semboller tamamen korunmuştur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu