Ön Lisans Acil Durum ve Afet Yönetimi

Acil durum ve afet yönetimi bölümü, Üniversitelerin ön lisans alanlarında yer alan birçok öğrencinin ilgi duyduğu bölümlerdendir. Acil durum ve afet yönetimi bölümü öğrencilerin ilgili TYT sınavı üzerinden yeterli puanı alarak yerleşim sağladığı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bölümleri arasındadır. 

Acil Durum ve Afet Yönetimi

Acil durum ve afet yönetimi adından da anlaşılacağı üzere acil durum ve afet durumlarında çalışmalar sürdüren, yapılacak çalışmalar konusunda yeterli bilgi ve tekniğe sahip bireyler yetiştirmek üzere var olan bir bölümdür. Özellikle ülkemizin bir deprem bölgesi olarak yer aldığını göz önünde bulundurduğumuzda büyük önem içeren ve yüksek gerekliliğe sahip bir bölümdür. Deprem, sel, heyelan gibi afetler hakkında yaşanmadan önce eğitim ve bilgilendirme yaparak bilinçlendirme amacı güdüyor. İlgili bölümden başarılı şekilde mezun olan adaylar, Acil Durum ve Afet Yönetimi teknikeri unvanına sahip olarak çalışmalarına başlayabiliyor.

acil yardim ve afet yonetimi
acil yardım ve afet yönetimi

Kimler Acil Durum ve Afet Yönetimini Tercih Etmeli?

Acil Durum ve Afet Yönetimi bölümü acil ve yardıma ihtiyaç duyulan anda insanların elinden tutmak ve destek olup yaralarını sarmayı amaçlamaktadır. Bu yüzden insan ilişkilerden iyi, yardımsever ve acil durumlarla soğukkanlılığını koruyabilen bireylerin tercih etmesi gerekmektedir. Olaylara titizlikle yaklaşabilen, dikkatli, birçok sorumluluğu alabilecek ve zorlu olaylarla başa çıkarak önemli kararlar verebilme yeteneğine sahip bireyler Acil Durum ve Afet Yönetimi bölümünü tercih edebilirler. Bu alanlarda kendinizi yeterli seviyede görüyorsanız ve yüksek iletişim yeteneğine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bölümü tercih etmeniz için olumsuz bir sebep yoktur.

 Acil Durum ve Afet Yönetimi Çalışma Alanları

  • İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri
  • Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlükleri
  • Belediyeler
  • Kamu Teşkilatları
  • 112 Ambulans Merkezleri
  • Sivil Toplum Örgütleri

Acil Durum ve Afet Yönetimi bölümünde eğitim gören öğrenciler, Üniversiteler tarafından 4 yıllık lisans düzeyinde eğitim veren  Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans bölümlerine yeterli puanı aldıkları taktirde yerleşebilirler.

Diğer Tyt Puanıyla alan bölümlere ulaşmak için buraya tıklayın: https://dershanem.net/tyt-puaniyla-alan-bolumler/

Başa dön tuşu