Araştırma

Açık Öğretim Lisesi

Açık Öğretim Lisesi, son dönemlerde liseyi dışarıdan bitirmek isteyen bireylerin artması ile önem kazanmış bir öğretim sistemidir. Açık Öğretim Lisesi, örgün öğretimden farklı olarak günün belirli bir saati belirli bir mekânda olma zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle okula gidecek imkân bulamayan ya da farklı sebeplere bağlı olarak okul ortamında bulunamayan öğrenciler tarafından, Açık Öğretim Lisesi sıkça tercih edilmektedir.

Açık Öğretim Lisesi, örgün öğretim ile lise hayatını bitiren öğrencilere eşdeğer olan bireyler kazandırmak için uzun yıllardır hizmet veren bir sistemdir. Bu sayede ülkemizde eğitim almak çok daha kolay bir hale gelmektedir.

Açık Öğretim Lisesi Hakkında

Açık Öğretim Lisesi’nin popüler hale gelmesiyle birlikte bu sistem hakkında merak edilen sorularda artış gözlenmiştir. Bu sistem hakkında bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Açık Öğretim Lisesi, örgün lise eğitimi gibi 4 yılda bitirilebilmektedir. Ancak üst dönemlerden ders alarak 2,5 sene içerisinde eğitimi tamamlamak mümkündür.
  • Öğrenciler, sistem üzerinden derslerini takip edebilmektedir.
  • Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, sistem üzerinden ders takibi yapabildikleri gibi ücretsiz olarak sunulan ders kitaplarını da edinebilmektedir.
  • Bu sistem ile eğitim alan öğrenciler, sınavlarını belirtilen okulda yüz yüze olmaktadır.
  • Her dönem alınması gereken derslere ek olarak seçmeli dersler mevcuttur.
  • Dönem kredilerinin dönemlik olarak tamamlanması halinde Açık Öğretim Lisesi bünyesinde eğitim alan öğrenciler başarılı sayılmaktadır.

Açık Öğretim Lisesi İletişim

Açık Öğretim Lisesi eğitim hayatını okula gitmeden devam ettirmek isteyen bireylerin tercih ettiği bir öğretim tercihidir. Bundan dolayı Açık Öğretim Lisesi iletişim olanaklarını internet üzerinden sağlamaktadır. Ancak her şehirde bulunan merkezler aracılığıyla da yüz yüze iletişim kurulabilmektedir.

Açık Öğretim Lisesi’nin resmi web sitesi olan http://aol.meb.gov.tr/, bu sistem üzerinden eğitim alan öğrencilerin tüm eğitim işlemlerini yapmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu web sitesi üzerinden e-posta gönderimi yapılabilmektedir.

Telefon üzerinden yetkililer ile haberleşebilmek için ise 444 06 32 telefon numarasını kullanabilmeniz mümkündür. Sistem merkezi Ankara olduğu için bu telefon numarası sizi merkeze bağlayacaktır. Ancak yönlendirmeler ile ilgili yetkililere bağlanabilmeniz mümkündür. Ankara merkez adresi ise Emniyet Mahallesi Milas Sokak No: 21 06500 Teknikokullar Yenimahalle/Ankara olmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu