Deyimler ve Anlamları

Açık Kapı Bırakmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Açık kapı bırakmak deyimi ile anlatılmak istenen bir kişinin, bir durumu tamamen reddetmemesidir. Olumlu ya da olumsuz anlamlar taşınmaması ve nötr kalınması olarak da deyim açıklanabilir. Açık kapı bırakmak, peşin hükümlü olmama halini de anlatır. Açık kapı bırakmak bazen atasözü ile karıştırılmaktadır. Deyimler ve atasözleri birbirinden farklı iki söz öbeğidir. Atasözleri öğüt vermek üzerine kurgulanmıştır ve kendileri net bir cümledir. Cümle içerisinde kullanılamamaları da bu sebepten dolayıdır.

Açık Kapı Bırakmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Açık kapı bırakmak gibi deyimler ise daha çok mecaz anlam taşır ve cümle içerisinde fiil ile kullanılabilirler. Deyimler ve atasözlerinin tarihi çok eski olmasına rağmen günümüzde halk arasında kullanılırlar.

Açık Kapı Bırakmak Hangi Anlamda Kullanılır?

Deyimlerin anlamı her bir deyime göre değişir. Türkçe içerisinde kullanılan deyim sayısı çok fazladır bu neden ile de benzer anlamlara gelen deyimler de bulunur. Açık kapı bırakmak deyimi Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından farklı anlamlara gelecek şekilde açıklanmıştır. Türk Dil Kurumunun açık kapı bırakmak deyimi için kullandığı anlamlar şu şekildedir:

  • Bir kimsenin karşılaştığı kişi veya durum karşısında peşin hükümlü davranmaması
  • Bir konu hakkında net bir karar vermemek
  • Netlik ve yargı içeren kararlardan uzak durmak
  • Sabırsız davranmadan zamana yayarak ve şu ana odaklanarak hareket etmek, acele etmemek

Türk Dil Kurumunun açık kapı bırakmak deyimini açıklarken kullandığı tanımlardır.

Açık Kapı Bırakmak Cümle İçinde Nasıl Kullanılır?

Deyimlerin cümle içinde kullanılması fiil ile olur. Fiil ile kullanılabilen açık kapı bırakmak deyimi cümle içerisinde rahatlıkla kullanılabilir. Açık kapı bırakmak deyimini, cümle içerisinde nasıl kullanacağını bilmeyenler de olabilir. Onlar için örnek cümleler şu şekildedir:

  • Konu hakkında kesin karar verilmeyerek açık kapı bırakıldı.
  • Staj görüşmesi istediği gibi geçmedi ancak yine de açık kapı bıraktı.

Açık kapı bırakmak deyimi net karar verilmediği zamanlarda daha sık kullanılır. Halk arasında hala geçerliliğini koruyan bu deyimler okullarda çocuklara öğretilmeye de devam edilmektedir. Deyimler cümle içerisinde, mecaz anlamlarda kullanılır ve çoğunlukla bir olay karşısındaki durum anlatılır. 
Daha Fazla Deyim Ve Anlamları İçin Yazıya Tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Başa dön tuşu