Gezgin ÖğrenciA'dan Z'ye Tüm Ülkelerin Listesiİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Abhazya Nüfusu Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Abhazya Nüfusu

Abhazya Nüfusu Tarihi ve Bayrağının Anlamı; Abhazya nüfusu son yapılan nüfus sayımıyla birlikte 245.246 olarak belirlenmiştir. Bu veriler 2018 yılında Gürcistan İstatistik Bölümünün yaptığı nüfus sayımıyla gerçekleşmiştir. Resmi adıyla Abhaz Cumhuriyeti Karadeniz’in doğusunda yer alan tarihi bir ülkedir. O bölgede yaşayan halk ise Abhazlar olarak bilinmektedir.

Abhaz Tarihi

Abhaz tarihi çok eskilere dayanmakta olup içerisinde birçok topluma ev sahipliği yapmıştır. Ülkenin tarihi Antik Yunan kaynaklarında yer almaktadır. Abhazya ülkesinin sınırları 1.Yüzyılda Pitsunda şehrinden Trabzon’a kadar uzanmaktaydı. Halk tarihsel olarak sınıflandırıldığında sırasıyla Abazg, Apsil, Sanig ve Misimyanlıların birleşmesiyle Abhazlar adını almıştır. Yerli halka ise Otokton adı verilmiştir. Abhaz Krallığı temellerini ilk olarak VII. Yüzyılda Karadeniz’in doğusunda atmıştır. Daha sonra Abhaz Devleti X.ve XI. Yüzyıllarda Batı Gürcistan’ı da içine alarak sınırlarını genişletmiştir.

Abhazlar ilerleyen zamanlarda Bizans, Moğol, Arap, Pers gibi devletlerin istilasına uğramışlardır. Bu istilaları 1200 yıllık deneyim ve devlet gücüyle kısa sürede atlatmıştır. Aradenizin doğusunda yüzyıllarca hüküm sürmüş güçlü bir devlettir.14.yüzyılın başlarında Abhaz Hanedanını kuzey bölgede sıkıştıran Mingrel Prensi Georgi Dadiani ülkenin güneyinde birçok bölgeyi ele geçirdi.

Abhaz nüfusunun bir kısmı kuzeydeki olaylara karşı harekete geçmiştir. Nüfusun küçük bir kısmı da bugünkü Çerkessk ve Khabardey topraklarına doğru yayılmıştır. Abhaz sınırları içerisinde kalan halk ise Mingrelya ya başkaldırarak savaşmıştır. Osmanlılarla 16.yüzyılda tanışan Abhaz halkı İslamiyet’e geçiş yapmıştır.1864 yılında Kafkas-Rus savaşlarında Kuzey Kafkasya da olduğu gibi Abhaz halkı da büyük kayıplar vermiştir. Abhaz devletinin başında olan Çaçba Hamid intihar savaşlarını engelleyememiştir. Devlet olarak 1992 de BM üyeliğiyle birlikte birçok ülke tarafından(Rusya Federasyonu, Nikaragua, Venezuela) bağımsızlığı resmi olarak tanınmıştır.

Abhazya Bayrağının Anlamı

Abhazya bayrağı, Sohumda 23 Temmuz 1992 de dünyada sayılı ülkeler tarafından tanınmış Abhazya Cumhuriyetinin ulusal bayrağıdır. Bayrak V.Gamgia tarafından tasarlanmış olup dört adet yeşil ve üç adet beyaz renkli yatay şeritlerin sıralanmasıyla oluşmaktadır. Bayrağın sol üst köşesinde yer alan bayrak direğinde kırmızı bir dikdörtgen bulunmaktadır. Dikdörtgenin orta kısmında beyaz renkte bir insan elinin avuçlarının dikey şekilde açıldığı görülmektedir.

Bu simge Dünyaya Açık El anlamını taşımaktadır. Dört yeşil ve üç beyaz renkten oluşan yatay çizgiler ise İslamiyet ve Hristiyanlık arasındaki sevgi ve hoşgörüyü yansıtmaktadır.  Açık el sembolünün üzerinde yer alan beş köşeli yedi yıldız ise Abhazyanın tarihi yedi bölgesini simgelemektedir.(Bzıp, Abjuvaa, Sadzen, Samurzakan, Pshuı-Aybga, Gumaa, Dal-Tsabal ).Açık insan elinin diğer bir anlamı ise; Dost için hoş geldin anlamını taşırken düşman için geçit olmadığını ifade etmektedir.

Abhaz bayrağı Gürcistan bayrağındaki gibi haç işareti bulunmakta olup bu işaret Hristiyan bir geçmişi simgelemektedir. Abhazya Devleti, Ortodoks ve Hristiyan halkının da bulunduğu bir bölgededir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu