Matematikİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

9. Sınıf Matematik Konuları (2021-2022)

9. Sınıf Matematik Konuları (2021-2022) eğitim-öğretim yılı 9. sınıf Matematik müfredatına uygun olarak düzenlenip aşağıda sizler için liste haline getirdik.

9. Sınıf Matematik Konuları

Lisedeyken, güçlü matematik becerilerine sahip olmak önemlidir. Öğrencilerin gerçek hayattaki figürlerle problem çözebilmeleri ve problemleri cebir, geometri, kalkülüs vb. matematiksel teorileri kullanarak çözebilmeleri için güçlü matematik bilgisi gereklidir.

Bu nedenle, güçlü matematik becerileri lise öğrencileri için bir ön koşuldur ve aynı zamanda gereklidir. sayılarla çalışmak isteyenler tarafından.

Matematik bu tür mesleklerin temel bir parçası olduğu için, bilim ve mühendislik alanında kariyer yapmak isteyen öğrenciler için de güçlü matematik becerileri gereklidir.

Matematiksel becerileri olmayan öğrenciler, zaman alıcı, maliyetli ve sıkıcı olabilen matematik ve fen deneylerine eğilimlidirler.

Matematik 1. Dönem Konuları

 • Mantık
 • Kümeler
 • Denklem ve Eşitsizlikler
 • Denklem ve Eşitsizlikler ile İlgili Uygulamalar

Matematik 2. Dönem Konuları

 • Denklem ve Eşitsizlikler ile İlgili Uygulamalar
 • Üçgenler
  • Üçgenlerde Temel Kavramlar
  • Üçgenlerde Eşlik ve Benzerlik
  • Üçgenin Yardımcı Elemanları
  • Dik Üçgen ve Trigonometri
  • Üçgenin Alanı
 • Veri

Not: 1. dönem ve 2. dönemde bazı konular aynıdır. Bunun nedeni konunun iki parça halinde işlenmesidir. Konu dağılımları birebir MEB ile uyumludur.


9. Sınıf Konuları ve Müfredatı >>>>>


9. Sınıf Matematik Yazılı Soruları ve Cevapları >>>>>


9. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama >>>>>

9. Sınıf Matematik Öğretmenlerine

9.sınıf Matematik konuları; Öğrencileriniz 9. Sınıftaysa, anlayabilecekleri ve ilişki kurabilecekleri konulardaki sınıf tartışmanıza onu dahil etmek her zaman iyi bir fikirdir. Bu tartışmalar sırasında ele alınabilecek birçok farklı konu vardır ve öğrencilerinize öğretmek için ne kadar derine inerseniz, onlara öğretmeye çalıştığınız şeyi o kadar iyi anlar ve akılda tutarsınız.

Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, kendinizi ve sınıfı tanıtarak başlamaktır. Okulunuzdaki rolünüzün ne olduğunu ve bir öğretmen olarak kariyeriniz için hedeflerin neler olduğunu açıklayabilirsiniz.

Öğrencilerinize kendinizi tanıtırken, onların öğrenme ve problem çözme yeteneklerini tam olarak anladığınızdan emin olarak başlayın. Onlara aynı konuları kendi sınıf seviyenizde öğrettiğinizi ancak onlara daha karmaşık fikir ve kavramları öğretmeye çalıştığınızı açıklayın.

Bu, konuyu öğrenemeyeceklerini düşündüğünüz anlamına gelmez, ancak onlara, üstesinden gelmek için daha donanımlı olacakları daha zorlu problemler sunmak istediğiniz anlamına gelir. Bu seviyede öğrencilerinizle problem yaşadığınızda, onların tüm sorularını cevaplayabilmeniz ve problemlerin ötesine geçebilmeniz, daha zor olan kavramları anlamalarına yardımcı olmak için sınıfın üst seviyelerinde önemlidir. kavramlar.

Kendinizi öğrencilerinize tanıttıktan ve onlarla tartışmaya başlamak istediğiniz konuyu tartıştıktan sonra, başlama zamanı. Her öğrenciyi sınıftan alarak ve her birine konuyla ilgili aynı soruları sorarak başlayın. Hangilerinin öğrettiğiniz kavramları kavramakta daha fazla zorluk çekeceğini belirlemek için konuları, her biri iki veya üç sorudan oluşan daha küçük bölümlere ayırmayı deneyin.

Sabır Ve Özveri

Ardından, bir sınıfa kaç öğrencinin katılması gerektiğini belirlemeniz gerekecek ve öğrencilerin programlarının çoğuna uygun bir zaman planlayabileceksiniz. Öğrencilerinizle derse başlarken, en bariz cevaplardan ziyade en iyi cevapları ortaya çıkaracak sorular sorduğunuzdan emin olun.

Her yeni konu sınıfa tanıtıldığında, matematik dersine katılması gereken öğrencilere bir parça kağıt ve bir kalem veya kurşun kalem vermeniz gerekecektir. Öğrencilerle çalışırken onlara dersin konsepti ile ilgili sorular sormaya başlayacaksınız.

Sorduğunuz her sorunun konunun her yönünü kapsadığından ve her şeyi olabildiğince kolay bir şekilde açıklayabildiğinizden emin olmalısınız. Matematik konusuyla ilgili soruları yanıtlamada daha iyi olmaya başladıkça, daha çeşitli soruları yanıtlayabildiğinizi ve karşılaştığınız problemler için daha ayrıntılı açıklamalar yapabildiğinizi göreceksiniz.

Notlar arasında ilerlerken aklınızda bulundurmanız gereken son şey, öğrencileriniz için bunu ne kadar zorlaştırmaya çalıştığınızın bir önemi olmadığıdır. Onlara aynı anda çok fazla bilgi verirseniz, sadece kafalarını karıştırırsınız. Bunun yerine, her dersi dikkatlice yapılandırdığınızdan ve öğrencilere her seferinde anlamaları için bir şey verdiğinizden emin olun. Konuyu yeterince iyi açıkladığınızda, öğrencileriniz konuyu kendi başlarına anlayabilmelidir.

Bir öğretmen olarak, söz konusu öğrencilere yeterince yardım etmediğinizi düşünüyorsanız, gelişmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Kendini geliştirmenin en kolay yollarından biri, kütüphaneye bir gezi yapmak ve söz konusu öğrencilere yönelik bazı kitaplara bakmaktır. Bu kitapları okuyarak, öğrencilerin size ne sorduğunu daha iyi anlamanızı sağlayacak konuyu anlayacaksınız.

Her dönem sonunda yazdığınız problemlerin üzerinden geçmeli ve ödevleriniz üzerinde çalışmalısınız. Birçok öğrenci, kitabı okuduktan sonra ev ödevlerine daha fazla dahil olabildiklerini göreceklerdir. Ne yapacağınızı dikkatlice planlayarak 9. sınıf Matematik konuları ödevinizin olabilecek en iyi şekilde olmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu