Sosyal Bilgilerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Konuları (2021-2022)

8. Sınıf İnkılap Tarihi Konuları; 7. sınıfı tamamlayıp yeni ders yılı için hazırlık yapan ve 8. sınıf olup derslerine ağırlık veren öğrenciler tarafından araştırılmaktadır. 8. sınıf inkılap konuları, Atatürk’ü ve Atatürk döneminde yapılan yenilikleri en iyi şekilde öğrenmeye odaklı konulardan oluşmaktadır. Bu dönemde öğretilen inkılap ders konuları, hem lise eğitim dönemlerinde hem de üniversite sınavında gerekecektir. Buna ek olarak Türk tarihini öğrenmek için de inkılap dersi oldukça önemlidir.

8.sınıf inkılap konuları çalışması yaparak hem daha bilinçli bir birey olabilir, hem de derslerinizde daha başarılı olabilirsiniz. Aşağıdaki başlıklara göz atarak 8. Sınıf inkılap dersi ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları öğrenebilirsiniz.

8. Sınıf İnkılap Konuları 2021

8. sınıf i̇nkılap tarihi konuları
8. sınıf i̇nkılap tarihi konuları
 1. sınıf inkılap konuları 2021 araştırması yapanlar, her sene müfredatta ufak da olsa değişiklik yapılabileceğini bilmelidir. Ancak 2021 yılında yayınlanan bilgilere göre, 8. sınıf müfredatında olacak inkılap konuları aşağıdaki listede belirtildiği gibidir.
 • Bir Kahraman Doğuyor
 • Milli Uyanış: Bağımsızlık Yolunda Atılan Adımlar
 • Milli Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm!
 • Atatürk ve Çağdaşlaşan Türkiye
 • Demokratikleşme Çabaları
 • Atatürk Dönemi Türk Dış Politikaları
 • Atatürk’ün Ölümü ve Sonrası

8 sınıf inkılap konuları, yukarıda belirtilen başlıklar üzerine şekillenmektedir. Her bir ünitenin anlattığı konuları öğrenebilmek için aşağıdaki başlıklara bakabilirsiniz.

Bir Kahraman Doğuyor

 1. sınıf inkılap konuları 1. dönem arasında yer alan Bir Kahraman Doğuyor; Osmanlı Dönemi’nin son zamanlarında yaşadığı sorunları anlatmaktadır. Ayrıca Atatürk’ün çocukluk ve gençlik dönemleri bu ünitede açıklanmaktadır.

Milli Uyanış: Bağımsızlık Yolunda Atılan Adımlar

 1. sınıf inkılap konuları üniteler halinde bölünmüş ve 2. ünitede bağımsızlık yolunda atılan adımlar değerlendirilmiştir. Bu ünitede genel olarak Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’na girme nedenleri ve savaşın sonuçları tabir edilmektedir. Ayrıca Atatürk’ün Milli Mücadele’ye hazırlık çalışmaları da bu ünitenin konuları arasında yer almaktadır.

Milli Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm!

Bu ünite, tamamen Milli Mücadele konusuna ayrılmıştır. Türk milletinin geçirdiği bu zor dönemler en detaylı şekilde anlatılmış ve bu dönemde imzalanan antlaşmalara değinilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün başarıları ve Türk milletinin kurtuluşu, ünitenin ana konuları arasındadır.

Atatürkçülük ve Çağdaşlaşan Türkiye

Atatürk önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk ilkeleri, 8. sınıf inkılap konuları arasında yer alan “Atatürkçülük ve Çağdaşlaşan Türkiye” ünitesinin temelini oluşturmaktadır. Bu dönemde Atatürk’ün siyasi, ekonomi, toplumsal, eğitim gibi çeşitli alanlarda yaptığı çalışmalar ifade edilmektedir.

Demokratikleşme Çabaları

 1. sınıf inkılap konuları arasında bulunan “Demokratikleşme Çabaları”, Atatürk Dönemi’nde yapılan demokratikleşme hareketlerini konu edinmektedir. Bu ünitede ele alınan konulardan bir diğeri de, bu dönemde gerçekleşen Atatürk’e suikast girişimidir.

Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası

Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası ünitesi, Türkiye’nin dış ilişkilerini anlatmaktadır. Antakya ilinin ülkemize katılabilmesi için Atatürk’ün verdiği uğraşlar, Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası konusuna bağlı olan alt konulardan biridir.

Atatürk’ün Ölümü ve Sonrası

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra Türkiye’nin durumu bu ünitede açıklanmaktadır. Atatürk’ün ülkemize kazandırdığı eserler ve düşünceler, 2. Dünya Savaşı, çok partili hayata geçiş gibi önemli dönemler, 8. sınıf inkılap konuları arasında yerini almaktadır.

Sonuç olarak, Atatürk ve Türkiye’nin kuruluş aşamalarının anlatıldığı inkılap dersi, hem yaşadığımız ülkeyi yakından tanımak hem de bu dönemlerde yaşanan zorlukları anlamak için oldukça büyük bir önem arz etmektedir. İnkılap dersinin konuları, Atatürk’ün doğuşu ile başlamakta ve hayata gözlerini yumup ülkemize büyük katkılar sunması ile sonlanmaktadır.

İnkılap Tarihi 1. Dönem Konuları

» BİR KAHRAMAN DOĞUYOR
» MİLLÎ UYANIŞ: BAĞIMSIZLIK YOLUNDA ATILAN ADIMLAR
» MİLLÎ BİR DESTAN: YA İSTİKLAL YA ÖLÜM!
» ATATÜRKÇÜLÜK VE ÇAĞDAŞLAŞAN TÜRKİYE

İnkılap Tarihi 2. Dönem Konuları

» ATATÜRKÇÜLÜK VE ÇAĞDAŞLAŞAN TÜRKİYE
» DEMOKRATİKLEŞME ÇABALARI
» ATATÜRK DÖNEMİ TÜRK DIŞ POLİTİKASI
» ATATÜRK’ÜN ÖLÜMÜ VE SONRASI

Not: 1. dönem ve 2. dönemde bazı konular aynıdır. Bunun nedeni konunun iki parça halinde işlenmesidir. Konu dağılımları birebir MEB ile uyumludur.

8. Sınıf Konuları ve Müfredatı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Yazılı Soruları ve Cevapları

8. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu