Sosyal Bilgilerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Konuları (2021-2022)

6.Sınıf sosyal bilgiler konuları; güncellenmiş 2021 ve 2022 müfredatı ile anlatılacaktır. 1. dönem ve 2. dönem olarak ikiye ayrılan konular toplam 7 ünitedir.  6. Sınıf sosyal bilgiler konuları dahilinde yer alan ünite başlıklarını inceleyelim.

6.Sınıf sosyal bilgiler konuları içinde bir dönemde toplam 4 ünite bulunmaktadır. İki dönemde de 3 ünite mevcuttur. Her bir konu yazımızda tek tek anlatılacaktır. 6. Sınıf sosyal bilgiler konuları ve ünitelerini aşağıda sıraladık.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Müfredatı

6.Sınıf sosyal bilgiler konu müfredatı 1. Ünitede biz ve değerlerimiz başlığını ele alır. 6. Sınıf Sosyal Bilgiler konuları açısından önemli olan ünite; toplumdaki rollerim, bizi biz yapanlar konuları ile başlar. 6. Sınıf sosyal bilgiler konu müfredatı biz ve değerlerimiz başlığındaki diğer konular da; kır çiçekleri gibiyiz rengarenk, bir elin nesi var iki elin sesi var ve hak, özgürlük, sorumluluk konularıdır.

6. sınıf sosyal bilgiler konuları
6. sınıf sosyal bilgiler konuları

6.Sınıf sosyal bilgiler konu müfredatı 1. dönem ve 2. Ünite başlığı tarihe yolculuktur. 6. Sınıf sosyal bilgiler konuları içinde; Türklerin anayurdu Orta Asya, İslamiyet’in doğuşu, Türkler İslamiyet ile tanışıyor, Yeni yurt Anadolu ve tarihi yollar konuları bulunur. 6. Sınıf sosyal bilgiler konu müfredatı içinde 3. ünite konusu yeryüzünde yaşamdır.

6.Sınıf sosyal bilgiler konu müfredatı açısından önemli olan; dünyanın neresindeyiz, ülkemizin coğrafi özellikleri, ülkemizin beşeri coğrafyası ve farklı iklimler farklı yaşamlar konuları bulunur. 6. Sınıf sosyal bilgiler konu müfredatı kapsamındaki bu içerikler yeryüzünde yaşam başlığı altında yer alır. 6. Sınıf sosyal bilgiler konuları 4 ünite bilim ve teknoloji hayatımızda başlığı ile devam eder.

6 Sınıf Sosyal Bilgiler Ders İçeriği

6.Sınıf sosyal bilgiler ders içeriği, 2. dönem ve 4. ünite ile devam eder. 6. Sınıf sosyal bilgiler konuları içerisindeki bilimsel çalışma yapıyoruz ve emeğe saygı duyuyorum başlıkları incelenir. 6. Sınıf sosyal bilgiler ders içeriği, üretiyorum tüketiyorum bilinçliyim adındaki 5. ünite ile devam eder.

6.Sınıf sosyal bilgiler ders içeriği ülkemize kaynakları ve ekonomik faaliyetleri, kaynaklarımızı doğru kullanıyorum, yatırım ve pazarlama ile vergilerimiz kazançlarımızdır başlıklarını işler. 6. Sınıf sosyal bilgiler konuları içindeki diğer konular nitelikli insan gücü ve gelişen ekonomi ile mesleğimi bilinçli şekilde seçiyorum başlıklarıdır. 6. Sınıf sosyal bilgiler ders içeriği yönetime katılıyorum 6. ünite ile sürer.

6.Sınıf sosyal bilgiler ders içeriği kapsamında 6. ünitede geçmişten günümüze yönetim biçimleri, demokratik devlet ve organları, karar alma sürecinde ben de varım gibi konular işlenir. Devamında 6. Sınıf sosyal bilgiler konuları dahilinde demokrasi her yerde, haklarımız ve sorumluluklarımız güvencede ile dünden bugüne Türk kadını başlıkları bulunur. 6. Sınıf sosyal bilgiler ders içeriği kapsamı, 7. ünite uluslararası ilişkilerimiz ile sürer.

6.Sınıf sosyal bilgiler ders içeriği milli dış politikamız, dış alım dış satım konuları ile başlar. 6. Sınıf sosyal bilgiler konuları  için önemli olan diğer 7. ünite başlıkları; Türkiye beklenilendir ile popüler kültür ve biz olmaktadır. 6. Sınıf sosyal bilgiler ders içeriği konu takibi açısından oldukça önemlidir.

Sonuç

Sonuç olarak; 6. Sınıf sosyal bilgiler konuları birbirinden ayrı ve önemli içerikleri işler. Gerek tarihle ilgili gerekse de yaşam ve bilim gibi konularla ilgili farklı bilgiler sunulur. 6. Sınıf sosyal bilgiler ders içeriği, yukarıda sayılan tüm konuların işlenmesi açısından oldukça önemlidir. Toplam 7 ünite ve çok sayıda alt başlıktan oluşur.

Sosyal Bilgiler 1. Dönem Konuları

» BİREY VE TOPLUM
» KÜLTÜR VE MİRAS
» İNSANLAR, YERLER VE ÇEVRELER
» BİLİM, TEKNOLOJİ VE TOPLUM

Sosyal Bilgiler 2. Dönem Konuları

» ÜRETİM, DAĞITIM VE TÜKETİM
» ETKİN VATANDAŞLIK
» KÜRESEL BAĞLANTILAR

Not: Konu dağılımları birebir MEB ile uyumludur.

6. Sınıf Konuları ve Müfredatı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu