Matematikİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

6. Sınıf Matematik Konuları (2021-2022)

 1. sınıf matematik konuları yeni 6. Sınıfa geçen tüm öğrenciler için önemlidir. Çünkü 6. Sınıf matematik konuları liseye geçiş sınavında önemli bir yere sahiptir. İlköğretimin ikinci kademesi olan ortaokula geçişi 6. Sınıflar yaşarlar bu yüzden 6. sınıf matematik konuları temelden verilmeye başlanır.

Öğrenciler orta okula uyum sağlarlarken 6. sınıf matematik konularına da uyum sağlamalıdırlar. Bu dönemde verilen matematik dersini öğrenciler öğrendikleri zaman geri kalan senelerinde almış oldukları ve 7. sınıf matematik konuları konusunda rahat olurlar.

6. Sınıf Matematik Konuları 2021

6. sınıf matematik konuları 2020
6. sınıf matematik konuları 2020
 1. sınıf matematik konuları 2021 ve 2022 müfredatı Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır ve okulların açılması ile tüm öğrencilere sunulmuştur. Bu dönemde öğretmenler ve veliler öğrencilerin başarısını izlemeli ve konular hakkında iyi pekiştirmeleri sağlanmalıdır. 6. Sınıf matematik konuları şu şekildedir,
 • Doğal sayılarla işlemler ve konu anlatımları.
 • Çarpanlar ve katlar konu anlatımları.
 • Kümeler konu anlatımları.
 • Tam sayılar konu anlatımları.
 • Kesirlerle işlemler konu anlatımları.
 • Ondalık gösterim konu anlatımları.
 • Oran konu anlatımları.
 • Cebirsel ifadeler konu anlatımları.
 • Veri Analizi konu anlatımları.
 • Açılar konu anlatımları.
 • Alan ölçme konu anlatımları.
 • Çember konu anlatımları.
 • Geometrik cisimler ve hacim ölçme.
 • Sıvıları ölçme konu anlatımları.

Gibi konular 6. Sınıf matematik konuları arasında yer almaktadır. Matematik dersinde iyi not almak isteyen tüm öğrenciler bu konuları iyi bir şekilde öğrenmeli ve soru pratiğini arttırmalıdır. 6. sınıf matematik konuları 2022 ve 2021 müfredat güncel olarak verilecektir.

6. Sınıf Matematik Konuları Pdf

 1. sınıf matematik konuları pdf üzerinden öğrenciler konu anlatımlarına bakabilirler. Her yıl Millî Eğitim Bakanlığı kendi hazırlamış olduğu konu anlatımlı kitabın pdfini tüm öğrencilere sunar. Bunun dışında bazı kitap kaynakları da 6. sınıf matematik konuları kaynaklarını internet üzerinden yayımlar.
 2. sınıf matematik konuları önemlidir fakat bazı konular daha önemlidir, mesela doğal sayılar ve altındaki konular, matematiğin en temel konularıdır. Öğrencilerin bu önemli konuyu kavramaları gelecek yıllarında ve gelecek konularında kolaylık sağlamaktadır.

6. Sınıf Matematik Konuları Kaç Üniteden Oluşur?

Matematik 6. Sınıf konuları toplamda 6 üniteden oluşur. İlk üniteler 6. Sınıf matematik konularının en önemlisini kapsar ve son konulara göre zorluk seviyesi artar. Bu dönemde öğretmenlerin ve öğrencilerin devamlı olarak konu tekrarı yapması gerekmektedir.

 1. sınıf matematik konuları öğrencilerin tek başına öğrenebileceği bir ders değildir. Hatta öğrenciler öğretmenleri ile bolca pratik soru denemesi yapmalıdırlar. Bununla beraber öğrenciler 6. Sınıf matematik konuları kapsamında ek ders alabilirler.

6. Sınıf Matematik Özel Ders Alınmalı mı?

 1. Sınıf matematik özel ders alınmalı mı konusunda veliler öğrencilere ek ders imkânı sağlayabilir. Böylece liseye giriş sınavında daha rahat bir öğrenim sağlayabilirler. Özel ders konusunda 6. Sınıf matematik konuları ile beraber öğrencilerin diğer derslerden ek ders almaları sağlanabilir.

Sadece 6. Sınıf matematik konuları değil 6. sınıf Türkçe konuları öğrencilere liseye giriş sınavında yüksek puan kazandıracak dersler arasındadır. Öğrenciler hem matematik hem de Türkçe derslerine yoğunlaşarak iyi bir liseye girmeye hak kazanabilirler.

6. Sınıf Matematik Konularının Önemi

Sonuç olarak 6. Sınıf matematik konuları, 6. sınıfa geçen herkesin öğrenmesi gereken ve liseye giriş sınavında da katsayısı yüksek bir derstir. Öğrenciler bu döneme hem velilerinden hem de öğretmenlerinden 6. Sınıf matematik konuları hakkında destek almaları gerekmektedir.

Öğrencilerin 6. Sınıf matematik konularının tek başına öğrenmesi mümkün olmadığı gibi ders dışında tekrar yapmaları önemlidir. Öğrenciler 6. sınıf matematik konuları hakkında ek kaynaklardan yararlanabilir ve matematik konuları hakkında bolca soru tekrar yapmalıdırlar.

6. sınıf Matematik konuları 2020-2021 eğitim-öğretim yılı 6. sınıf Matematik müfredatına uygun olarak düzenlenip aşağıda sizler için liste haline getirdik.

Matematik 1. Dönem Konuları

» Doğal Sayılarla İşlemler
» Çarpanlar ve Katlar
» Kümeler
» Tam Sayılar
» Kesirlerle İşlemler
» Ondalık Gösterim
» Oran
Matematik 2. Dönem Konuları

» Cebirsel İfadeler
» Veri Toplama ve Değerlendirme
» Veri Analizi
» Açılar
» Alan Ölçme
» Çember
» Geometrik Cisimler
» Sıvı Ölçme

Not: Konu dağılımları birebir MEB ile uyumludur.

6. Sınıf Konuları ve Müfredatı

6. Sınıf Matematik Yazılı Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu