Araştırmaİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

6. Sınıf Konuları ve Müfredatı (2021-2022)

 1. Sınıf Konuları ve Müfredatı başta öğrenciler olmak üzere velileri de ilgilendirmektedir. Eğer öğrenci bu sınıfa geçmişse önceden hangi dersleri göreceğini ve bunların saatlerini bilmek daha iyi hazırlık yapmasına yardımcı olacaktır.

Burada ilk olarak 6. sınıfta hem seçmeli hem de zorunlu dersler olduğu bilinmelidir. Seçmeliler okuldan okula göre farklılık gösterir. 6. Sınıf Konuları ve Müfredatı zorunlu dersler ise şöyledir;

» 6. Sınıf Türkçe Konuları
» 6. Sınıf Matematik Konuları
» 6. Sınıf Fen Bilimleri Konuları
» 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Konuları
» 6. Sınıf İngilizce Konuları
» 6. Sınıf Din Kültürü Konuları

Bunların hepsi 29 saattir. Ek olarak 6 saat seçmeli ile beraber 35 saattir.

6 .Sınıf Konuları

6. sınıf konuları
6. sınıf konuları
 1. sınıf konuları bu dönemde tüm öğrenciler için önemlidir çünkü LGS sınavı konularının bir kısmını kapsar. Girilen sınavda büyük bir önemi olan 6. sınıf konularına öğrenciler dikkatlice çalışmalı ve güncel müfredata hâkim olmalıdırlar.

6.sınıf konuları içerisinde hem liseye giriş sınavı hem de dönem içinde yapılan yazılı soruları bulunur. Bu yüzden öğrencilerin iyi bir eğitim dönemi için 6. sınıf konularını öğrenmelidirler. Öğrenciler tüm 6. sınıf konularını öğrenmeli ve verimli bir şekilde derslerini dinlemelidirler.

6.sınıf dönemi birçok öğrencinin aynı zamanda ergenliğe girdiği bir dönem olmaktadır. Bu sebeple çoğu öğrenci 6. sınıf konularına odaklanmakta sorun yaşayabilirler. Bu dönemde öğrencilerin öğretmenleri ile beraber belli bir program dahilinde 6. Sınıf konularını planlayarak çözmelidirler.

6. Sınıf Konuları 2021 2022

 1. sınıf konuları 2021 2022 senesinde konular güncellenerek MEB tarafından tüm öğrenciler için hazırlandı. LGS gibi sınavlarda daha başarılı olmak isteyen öğrenciler 6. sınıf konularını öğrenerek kendilerine katkıda bulunurlar. Aynı zamanda 6. sınıf konuları arasında olan matematik dersi tüm öğrenciler için önemlidir.

Öğrenciler 6. sınıf konuları matematik ve Türkçe dersine biraz daha ağırlık göstererek 6. Sınıfta temellerini oluşturmalılar. Aynı zamanda öğrenciler bu dersler hakkında derslerde aktifliğini arttırmalıdırlar. Öğrenciler sıkılmadan bu konuları öğrenmek istedikleri zaman internet kaynaklarından yararlanabilirler.

6. Sınıf 1. Dönem Konuları 2021

 1. sınıf 1. dönem konuları 2021 özellikle matematik ve Türkçe konuları 1. Dönemde öğrenilmesi önemlidir. Konu anlatımlara ek olarak eğitim sonu testlerine de öğrenciler yoğunlaşmalıdır. Öğretmenler bu kaynaklara ek olarak bazı 6. sınıf konuları test kitapları isteyebilirler.

Böylece öğrenciler 6. sınıf konuları hakkında soru kitaplarını satın aldıklarını zaman konu anlatımı sonrasında test çözebilirler. Öğrencilerin bu dönemde 6. sınıf konuları hakkında soru pratikliği yapmaları önemlidir. 6. sınıf konuları içerisinde doğal sayılar, kümeler gibi konular kapsamlı konular olarak bilinir.

6. Sınıf 2. Dönem Konuları 2021

6.sınıf 2. dönem konuları 2021 senesinde öğrencilerin en fazla dikkat etmesi gereken dönemdir. Çünkü başlangıç konuları ilk üniteler ile halledilmiş ve yeni ünitelere geçilmiştir. 6. sınıf 2. dönem konuları 2021 ve 2022 senesinde öğretmenlerin belirtilen süre içerisinde ders işlemesi gerekir.

6.sınıf 2. dönem konuları için bu dönemde internet üzerinde ek konu anlatımları ve soru çözümleri izleyebilirler. Eğitici ve öğretici olan bu video konu anlatımları, öğrencilerin ders sırasında anlamadığı konulara öncelik verir. Bu yüzden öğrencilerin 6. sınıf konuları konusunda sorun yaşadıkları zaman bu dersleri izleyebilirler.

6. Sınıf Konuları 2022

 1. sınıf konuları 2022 senesinde Milli Eğitim Bakanı tarafından hazırlanmıştır. Üstelik 1. Dönem ve 2. Dönem 6. sınıf konularına ek olarak matematik dersinde tam sayı, kesirler, veri işleme, ondalık gösterim, geometri gibi konular geçmiş konuların tekrarı olarak görülmelidir.

Güncel müfredata göre 6. sınıf konuları 6. sınıf konuları 2022 ve 2021 konuları işlenir ve arta kalan vakitlerde öğretmenler geçmiş senelerin konularını işleyebilirler. Eğitim içerisinde özellikle matematik konularının notları tutulmalı ve gelecek seneler tekrar edilmelidir.

6. Sınıf Konuları Türkçe

 1. sınıf konuları Türkçe dersi, matematik dersinden sonra önemli olan bir derstir. Özellikle öğrencilerin 6. sınıf konuları arasında en rahat bir şekilde öğrenecekleri ders olmaktadır. Türkçe dersinin tüm öğrenciler için önemi vardır çünkü ülkemizde ana dil olarak Türkçe konuşulur.

6. Sınıf Konuları ve Müfredatı Haftalık Ders Saatleri

 1. Sınıf Konuları ve Müfredatı haftalık ders saatleri hakkında bilgi sahibi olmak, çalışırken hangisine ne kadar zaman ayırmanız gerektiği hususunda bilgi verir. Böylece 6. Sınıf Konuları ve Müfredatı üzerine bir ders programı daha doğru bir şekilde oluşturulabilir. 6.Sınıf Konuları ve Müfredatı haftalık ders saatleri incelendiğinde, saatlerin yukarıda vermiş olduğumuz dersler için şöyle olduğu görülmektedir;
 • 1.Türkçe: 6 Ders Saati
 • Matematik: 5 Ders Saati
 • Fen Bilimleri: 4 Ders Saati
 • Sosyal Bilgiler: 3 Ders Saati
 • Yabancı Dil: 3 Ders Saati
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 2 Ders Saati
 • Görsel Sanatlar: 1 Ders Saati
 • Müzik: 1 Ders Saati
 • Beden Eğitimi ve Spor: 2 Ders Saati
 • Bilişim ve Yazılım: 2 Ders Saati
 • Sınıf Konuları ve Müfredatı haftalık ders programı incelendiğinde bunların tümünün farklı saatlerde, olduğu görülmektedir. Dolayısıyla hafta içerisinde değişik saatlerde yapılabilir.

6. Sınıf Seçmeli Dersler Hangileri?

6.sınıf seçmeli dersler hangileri sorusu incelendiğinde farklı kategoriler halinde sınıflandırıldığı görülür. Bunlar,

 • Din, Ahlak ve Değerler,
 • Dil ve Anlatım,
 • Yabancı Dil,
 • Fen Bilimleri ve Matematik,
 • Sanat ve Spor,
 • Sosyal Bilimler,

Şeklindedir.

Sonuç

Sonuç olarak 6. Sınıf konuları ve müfredatı saatleri, zorunlu ve seçmeli dersleri bu şekildedir. MEB’in kendi sitesinde her bir dersin kendi konusu yer almaktadır. Tüm öğrenciler 6. sınıf konuları konusunda yoğunlaşmaları gereken bir döneme girerler. İyi bir liseye girmek isteyen ve iyi bir öğrenim planlayan öğrencilerin 6. Sınıf konuları ek olarak kendilerinin de büyük bir özenle dikkat etmeleri gerekmektedir.

6. Sınıf Yazılı Soruları

6. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu