Fen Bilimleriİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

5. Sınıf Fen Bilimleri Konuları (2021-2022)

5.sınıf fen bilimleri konuları ortaokul 5. Sınıf olan öğrenciler için MEB tarafından hazırlanmış konulardır. 5 sınıf tüm öğrenciler için önemli bir senedir bu yüzden 5. sınıf fen konuları iyi pekiştirilmelidir. 5. Sınıftan itibaren tüm öğrenciler derslerine önem vermelidirler çünkü bu sene öğrenilen 5.sınıf fen bilimleri konuları sağlam bir temel atmaya yarar.

5.sınıf fen bilimleri konuları konusunda sağlam bir temel yapan öğrenci rahatlıkla gelecek senedeki 6. sınıf fen konuları da kavrarlar. Bu yüzden Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan müfredat hem öğretmenler hem de öğrenciler için önemlidir. Sadece fen dersi değil, öğrenciler diğer tüm sayılar ve sözel derslere de dikkat etmeleri gerekmektedir.

5.sınıf fen bilimleri konuları
5.sınıf fen bilimleri konuları

5. Sınıf Fen Konuları

  1. sınıf fen bilimleri konuları 2021 senesi ile sayısal ders alanına girmektedir. Bu yüzden bu sene hazırlanmış tüm konular, sayısal bölümden ilerleyecek öğrenciler için önemlidir. 5. Sınıf fen konuları ünitelerine ayrılmıştır ve ünitelerde kendi içerisinde ayrılır. 5. Sınıf fen konuları 2021 senesi için hazırlanan konular şu şekildedir,
  • Ünite olan Güneş Dünya ve Ay müfredatı içerisinde güneşin yapısı, ayın yapısı, ayın hareketleri ve güneş, dünya, ay gezegeni anlatılır.
  • Ünite olan canlıların dünyası müfredatı içerisinde, canlıları tanımak, mikroskobik canlılar, mantar, bitki ve hayvanlar anlatılır.
  • Ünite olan kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme 5. sınıf fen konuları içerisinde bulunmaktadır. Konuların içerisinde kuvvet ölçmek ve sürtünme kuvveti anlatılır.
  • Ünite olan madde ve değişim konusu içerisinde ısı ve sıcaklık, ısı maddeleri nasıl etkiler gibi konular anlatılır.
  • Ünite olan ışığın yayılması konusu içerisinde ışığın yayılması, ışığın yansıması, ışığın madde ile karşılaşması, gölge oluşumu gibi konular yer almaktadır.
  • Ünite olan insan ve çevre konusu içinde, biyoçeşitlilik, insan, çevre, doğa olayları anlatılır.
  • Ünite olan elektrik devre elemanları içinde devre elemanlar, şema ile gösterimi, lamba parlaklığı konuları anlatılır.
  1. sınıf fen bilimleri konuları verilen kitaplar içerisinde yer alır ve her derse özel olarak bu kitaplar verilir. Eğer öğretmenler talep ederse öğrenciler yardımcı kaynaklar ile 5. sınıf fen konuları işlenecek kitapları satın alırlar. Öğretmenler sadece konu anlatımı değil test kitaplarını da öğrencilerden isterler.

Fen bilimleri 5. Sınıf

Fen bilimleri 5. Sınıf konuları toplamda 7 üniteden oluşur ve MEB tarafından güncellenmiştir. Bu konuları öğretmenler belli bir düzen içerisinde uygularlar. Aynı zamanda LGS soruları da 5. sınıf fen konuları kapsamında hazırlanan sorularda yer almaktadır. Öğrenciler fen bilimleri 5. Sınıf derslerini bu yıl iyi öğrenmek zorundadırlar.

Fen bilimleri 5. Sınıf konularını anlayabilmek için okulun verdiği kaynakları değerlendirebilir veya yeni kaynaklara başvurabilirsiniz. 5. sınıf fen bilimleri konu anlatımı kitaplar ile test kitapları çocukların konuyu pekiştirebilmesi adına önemlidir. Sadece konu anlatımlı değil test kitapları da öğrencilere verilebilir.

5. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı

  1. sınıf fen bilimleri konu anlatımı 2021 ve 2022 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda 5. sınıf fen konuları ile beraber diğer tüm derslerde bu yıllara göre değerlenmiştir. Öğrencilere okullarda konu anlatımlı kitaplar ve çalışma kitapları verilir.

Sonuç olarak tüm öğrenciler 5. sınıf fen konuları konusunda dikkatli ve ciddi bir eğitim almalıdır. Okulun başlaması ile öğrenciler 5. sınıf fen konuları ve diğer derslerin konularını kavradıkları zaman gelecek yıllara daha iyi hazırlanmış olurlar. Böylece LGS gibi lise giriş sınavlarında öğrenciler daha dikkatli olarak sınavlarını rahatlıkla verebilirler.

Fen Bilimleri 1. Dönem Konuları

» Güneş, Dünya ve Ay
» Canlılar Dünyası
» Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme
» Madde ve Değişim

Fen Bilimleri 2. Dönem Konuları

» Işığın Yayılması
» İnsan ve Çevre
» Elektrik Devre Elemanları

Not: Konu dağılımları birebir MEB ile uyumludur.

5. Sınıf Konuları ve Müfredatı

5. Sınıf Fen Bilimleri Yazılı Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Bursluk Sınavı Soruları 2019

5. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu