4.Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama MEB (2020-2021)

Takdir Teşekkür Hesaplama

Puan Hesaplamaları

4. Sınıf Yazılı Soruları

4.Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama MEB (2020-2021)

Bilindiği gibi eğitim sistemimizde, ikokul 4. Sınıf okuyan öğrencilere takdir – teşekkür belgesi veriliyor. Bu belgelerin verileceği öğrenciler belirlenirken, gerekli şartları ve koşulları yerine getiren öğrenciler seçiliyor. Buna yönelik hazırladığımız bu sayfada, 4. Sınıf takdir teşekkür hesaplama aracı verdik. Güncel olan sistemimiz, MEB 2020-2021 sistemini ele almakta.

Ağırlıklı Ortalama Hesaplama

Ülkemizde yeni eğitim sistemi, 4. Sınıf öğrencileri için dönem sonunu ele alıyor. Burada her dönemin sonu gelindiğinde, tüm derslerin puan ortalamasına bakılıyor. Sonrasında ise elde edilen ortalama, ilgili dersin haftalık ders saati ile çarpılıyor.

Böylece elde edilen çarpım sonuçları, derslerin haftalık ders saatlerinin toplam sayısına bölünüyor. Bu şekilde elde edilen sonuçlar, öğrencilerin dönem ortalamasını sağlıyor.

4. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

  1. Sınıf takdir teşekkür belgeleri verilirken bazı kriterler aranıyor. Bu kriterler ise okullar tarafından değil, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirleniyor. Bunun için ilk ve ön şart öğrencilerin Türkçe dersinden en az 55,00 alması. Diğer derslerden ise her birinde 45,00 aşağısında bir puan olmaması gerekli.

Bu koşulları sağlayan öğrencilerin ardından dönem ağırlıklı puan ortalamasına bakılıyor. Eğer70,00-84,99 arası puan alınmışsa teşekkür, 85,00 ve üzerine puan alınmışsa takdir belgesi veriliyor.

Yuvarlama Yapılıyor Mu?

MEB tarafından belirlenen kurallara göre 4. sınıf takdir belgesi, her dersin dönem puan ortalaması 85,00 puan ve üzerinde olan öğrencilere veriliyor. Ayrıca burada yuvarlama da yapılmıyor. Dolayısıyla ağırlıklı puan ortalaması 84,50-84,99 arasında bulunan 4. sınıf öğrencileri, takdir belgesi alamıyor.

Bu durum, 4. sınıf teşekkür belgesi için de geçerli oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı teşekkür belgesinde 70,00 puanı esas aldığı için 69,50-69,99 arasında olan öğrenciler teşekkür alamıyor.

Başa dön tuşu