Araştırmaİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

12. Sınıf Konuları ve Müfredatı (2021-2022)

 1. Sınıf konuları; seçilen alana göre toplam 11 dersin içeriğini kapsamaktadır. Bunlardan ortak olan bazı dersler bulunmaktadır. 12. Sınıf konuları her derse göre ayrı içeriğe sahiptir ve buna göre değerlendirilmelidir.

12.Sınıf konuları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her sene yeni müfredat olarak internet sitesinde ve diğer kanallarda paylaşılır. Sözel, eşit ağırlık, sayısal ve dil ağırlıklı gibi farklı alanların dersleri tek tek incelenebilir. 12. Sınıf konuları matematik, felsefe, Türk dili ve edebiyatı, dil ve anlatım, coğrafya, biyoloji, kimya, fizik, beden eğitimi ve spor, tarih ile din kültürü ve ahlak bilgisi içeriklerinden oluşmaktadır.

12. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı Müfredatı

12. sınıf konuları ve müfredatı
12. sınıf konuları ve müfredatı

12.Sınıf Türk dili ve edebiyatı müfredatı; özellikle lise sonda ve üniversiteye hazırlıkta önemli konuları içerir. 12. Sınıf konuları içinde yer alan; 12. Sınıf Türk dili ve edebiyatı müfredatı oldukça ayrıntılı bilgiler barındırır. Alanlara göre ders saatleri ve yoğunlukları farklılık gösterir.

12.Sınıf Türk dili ve edebiyatı müfredatı içerisinde metin anlama çözümleme okumaları bulunur. 12. Sınıf konuları dahilindeki önemli içeriklerdir ve şiir, öyküleyici edebi metinler, tiyatro ve öğretici metinler olarak yer verilir. 12. Sınıf Türk dili ve edebiyatı müfredatı alanında diğer önemli etkinlikler ise yazma ve sözlü iletişim içerikleridir.

12.Sınıf Türk dili ve edebiyatı müfredatı kapsamında yazma ile sözlü iletişim alanlarında konuşma ve dinleme içerikleri bulunur. 12. Sınıf konuları bakımından Türk Dili ve edebiyatı dersinin önemli bir yeri vardır. 12. Sınıf Türk dili ve edebiyatı müfredatı içeriğinde yer alan ana derslerden biri diğeri matematiktir.

12. Sınıf Matematik Müfredatı

12.Sınıf matematik müfredatı; sözel ve sayısal gibi farklı alanlarda değişik şekillerde işlenir. 12. Sınıf konuları içerisinde geniş yer tutan matematik; birbirinden farklı ders saatleri olarak öne çıkar. 12. Sınıf matematik müfredatı içerisinde 1. ve 2. dönem konuları yer alır.

12.Sınıf matematik müfredatı, 12. Sınıf konuları içerisinden geniş bir yer tutar. Birinci dönem matematik konuları toplam 4 üniteden ve ikinci dönem matematik konuları toplam 3 üniteden oluşur. 12. Sınıf matematik müfredatı 1. ünite üstel ve logaritmik fonksiyonlardır.

12.Sınıf matematik müfredatı üstel ve logaritmik fonksiyonlar konusunda; üstel fonksiyon, logaritma fonksiyonu ile üstel, logaritmik denklemler ve eşitsizlikler konuları bulunur. 12. Sınıf konuları içinde bir diğer matematik alanı diziler konusudur. 12. Sınıf matematik müfredatı dahilinde gerçek sayı dizileri bölümü diziler konusunda işlenir.

12.Sınıf matematik müfredatı alanındaki diğer önemli konu trigonometridir. 12. Sınıf konuları dahilinde toplam fark ve iki kat açı formülleri ile trigonometrik denklemler özel bir yer tutar. 12. Sınıf matematik müfredatı içindeki diğer ünite dönüşümler başlığında ve analitik düzlemde temel dönüşümleri anlatır.

12.Sınıf matematik müfredatı 2. dönem matematik konuları türev, integral ve analitik geometri içeriklerine sahiptir. 12. Sınıf konuları içindeki türev başlığında; limit ve süreklilik, anlık değişim oranı ve türev ile türevin uygulamaları konusu bulunur. 12. Sınıf matematik müfredatı dahilinde belirsiz integral ile belirli integral ve uygulamaları konusu integral başlığını oluşturur.

12.Sınıf matematik müfredatı; 12. Sınıf konuları dahilindeki önemli içerikler arasındadır. Son ünite analitik geometri konusudur ve çemberin analitik incelenmesi anlatılır. 12. Sınıf matematik müfredatı üniversiteye hazırlık açısından önemli konuları içerir.

» 12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Konuları
» 12. Sınıf Matematik Konuları
» 12. Sınıf Fizik Konuları
» 12. Sınıf Kimya Konuları
» 12. Sınıf Biyoloji Konuları
» 12. Sınıf İnkılap Tarihi Konuları
» 12. Sınıf Coğrafya Konuları
» 12. Sınıf İngilizce Konuları
» 12. Sınıf Din Kültürü Konuları
» 12. Sınıf Mantık Konuları

Sayısal öğrencileri bunlara ek olarak şu dersleri görmektedir;

 1. Temel Matematik: 2 Saat
 2. Seçmeli Matematik: 2 Saat
 3. Seçmeli Fizik: 4 Saat
 4. Seçmeli Kimya: 4 Saat
 5. Seçmeli Biyoloji: 4 Saat
 6. Astronomi ve Uzay Bilimleri: 1 ya da 2 Saat
 7. Matematik Tarihi ve Uygulamaları: 2 Saat
 8. Fen Bilimleri Tarihi ve Uygulamaları: 3 Ders Saat

Bununla birlikte 12. ders konuları ve müfredatı arasında farklı sayısal derslerin olduğu da unutulmamalıdır.

12. Sınıf Sözel Dersler Hangileri?

 1. sınıf sözel dersler hangileri bu alana yönelmiş öğrenciler tarafından incelenmektedir. Burada ortak derslere ek olarak görülen dersler şu şekildedir;
 • Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı: 3 ya da 5 Saat
 • Dil ve Anlatım 3 ya da 5 Saat
 • Seçmeli Tarih: 2 ya da 4 Saat
 • Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi: 2 ya da 4 Saat
 • Seçmeli Coğrafya: 2 ya da 4 saat
 • Psikoloji: 2 Saat
 • Sosyoloji: 2 Saat
 • Mantık: 2 Saat
 • sınıf sözel dersler hangileri arasında farklı dersler de vardır. Bunlar yalnızca bir kısmıdır. Eşit Ağırlık okuyan öğrenciler de bunları almaktadır. Ayrıca bir takım sayısal dersler de bulunur. Meslek Liseleri ve İmam Hatip Liselerinde bir takım bölüme özel dersler de yer almaktadır.

Sonuç

Sonuç olarak 12. sınıf konuları ve müfredatı incelendiğinde sayısal, sözel ve eşit ağırlık öğrencileri için farklılıklar olduğu görülür. Ayrıntılı bilgi için araştırma Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi sitesinden gerçekleştirilebilir. 12. Sınıf konuları arasında önemli bir yere sahip olan 12. Sınıf matematik müfredatı ile 12. Sınıf Türk dili ve edebiyatı müfredatı  sınava hazırlık ve dersleri takip açısından oldukça önemli içeriklerdir.

TYT Deneme PDF İndir

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

YKS-TYT Puan Hesaplama

Takdir Teşekkür Hesaplama

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu