10. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama MEB (2020-2021)

10. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama MEB (2020-2021)

Lise 2, yani 10 sınıf takdir teşekkür hesaplama üzerine hazırladığımız bu sayfada, notlarınızı hesaplayarak, takdir ve teşekkür alıp, alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Eğer tüm bilgilerinizi doğru girerseniz, alacağınız sonuç e-okul ile aynı olacaktır. Güncel MEB 2020 – 2021 sistemine göre hazırladığımız aracımız, size pratik bir kullanım sunar.

10. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama Aracı Nasıl Kullanılır?

Eğer alacağınız belgeyi şimdiden merak etmeye başlamışsanız, 10. sınıf takdir teşekkür hesaplama aracımızı kullanarak merakınıza bir son getirebilirsiniz. Bunun için ilk önce girdiğiniz derslerin sayısını ekrandan seçmelisiniz.

Ardından ders adlarını girerek, hangi dersin, kaç saat olduğunu seçmeniz gerekir.  Sonrasında ise puanınızı yazmalısınız. Eğer ders adlarını olduğu gibi girerseniz, daha pratik bir kullanım bulabilirsiniz.

10. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplamada Yuvarlama Geçerli Mi?

Ağırlıklı not ortalaması sınırda olan öğrenciler belge alıp, alamayacağına her zaman merak eder. Bununla beraber Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliklerine bakıldığında, teşekkür belgesinin alım puanı 70,00 olan görülür.  Bu puana ve üzerine sahip olan öğrenciler, belge alabilir. Ancak yuvarlama olmadığı için 69,50 ve 69,99 arasında olan öğrencilere teşekkür verilmez.

Takdir belgesinde de bu durum böyledir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan yönetmelikte, takdir alma puanı olarak 85,00 görülmektedir. Bu nedenle 84,50 – 84,99 arasında bulunan öğrenciler, takdir alamaz. Zira burada da yuvarlama yoktur.

10. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

  1. sınıf takdir teşekkür hesaplama, ağırlıklı not ortalamasını hesaplamak suretinde yapılır. Bunun için öncelikli olarak her bir dersin puanı ele alınarak, dersin haftalık ders saati ile çarpımı sağlanır. Ardından elde edilen sonuç, derslerin haftalık ders saati toplamına bölünür. Böylece karşınıza çıkan sonuç, Lise 2 öğrencisinin ağırlıklı dönem ortalamasıdır.
Başa dön tuşu